România – Cehia 30-28: de ce au „tremurat“ fetele pentru victorie şi când vor juca „finala“ pentru semifinale

0
Cristina Neagu. FOTO: AFP

Plecată la Euro 2016 cu obiectivul de a forma o nouă naţională competitivă, România va juca, miercuri, un meci care o poate propulsa în semifinale, la un pas de o medalie neaşteptată.

După victoriile entuziasmante cu Rusia (22-17), Croaţia (31-26) şi Ungaria (29-21), fetele au întâlnit o adversară ambiţioasă, dar fără rezultate notabile la nivel înalt.

Cehia s-a prezentat în faţa tricolorelor având o singură victorie la aceste Europene: 27-22 cu Ungaria. Contra româncelor, Luzumova şi colegele ei au dat dovadă de dârzenie, însă, în momentele-cheie, s-a văzut că Cehia n-are stofă de mare echipă.

Neagu a deschis scorul după 30 de secunde şi handbalistele pregătite de Martin Ambros s-au distanţat repede la 4-1. Cehia s-a ţinut însă cu dinţii de rezultat şi a stat mereu la un gol sau maximum două de România. Totuşi, la pauză, tabela a arătat un confortabil 17-14 pentru românce.

Ce emoţii pe final!

La reluare, meciul părea să curgă spre un deznodământ firesc: victoria tricolorelor. A fost 19-16 pentru România, în minutul 36, după care a apărut primul „scurtcircuit“: 20-20 în minutul 42.

Tricolorele n-au intrat în panică, au revenit în avantaj, dar Cehia a egalat iarăşi în minutul 49: 23-23. Din acest moment până în minutul 56, România a fost mereu în faţă, având chiar 29-26 cu patru minute înainte de final. Ceea ce trebuia să fie o victorie lejeră s-a transformat însă într-un calvar!

Probabil relaxate, tricolorele şi-au văzut avansul redus la un singur gol în minutul 58: 29-28.

A fost nevoie ca Cehia să primească două eliminări de câte 2 minute şi să se joace 6 contra 4 pentru ca România să închidă, într-un final, meciul, Pintea punctând pentru un 30-28 cu nervii întinşi la maximum pe final.

Le-au bătut mereu pe daneze

Având în vedere rezultatele de marţi, Norvegia e deja calificată în semifinale. Cum Danemarca s-a încurcat cu Rusia, România are de acum două variante pentru a merge şi ea în careul de aşi: fie învinge Danemarca, fie face meci egal.

Tricolorele au motive de optimism, în condiţiile în care au bătut mereu Danemarca în ultimii ani, ultimul eşec într-o partidă oficială datând din 2010.

*32-25 (Calificări JO 2016)

*31-30 (CM 2015)

*29-29 (Euro 2012)

*16-15 (Euro 2010)

*22-25 (Euro 2010)

Tactică genială

În repriza a doua a meciului cu Cehia, trei eliminări au fost dictate împotriva României. Totuşi, tricolorele au reuşit să înscrie patru goluri cu un om mai puţin pe teren. Cum? Martin Ambros a scos portarul pe faza de atac şi strategia sa a dat roade.

Grupa Principală II

Marţi

Cehia – România 28-30

Au marcat pentru România: Pintea (6), Neagu (10), Geiger (2), Laslo, Manea (2), Zamfirescu (3), Chiper, Udriştoiu (2), Iuganu, Zamfir (2)

6. Ungaria 4 0 0 4 85-103 0p

*Primele două clasate merg în semifinale, iar ocupanta poziţiei a 3-a va juca barajul pentru locul 5 la Euro 2016.