Basel recunoaşte remiza norocoasă obţinută cu roş-albaştrii: „Steaua merita victoria, a jucat excelent“

0
Serey Die (dreapta), mijlocaşul lui FC Basel FOTO Reuters

Steaua a „smuls“ doar un egal (1-1) miercuri, din deplasarea de la FC Basel, în ciuda faptului că a avut victoria „în mână“ până în prelungirile meciului.

Totuşi, meritele roş-albaştrilor pentru prestaţia de până în minutul 90+1' au fost recunoscute de FC Basel, prin vocea lui Serey Die. Mijlocaşul campioanei Elveţiei a declarat pentru Dolce Sport că echipa lui Laurenţiu Reghecampf merita mai mult decât ce a arătat tabela: „În tur nu au jucat foarte bine, dar azi s-au descurcat excelent. Ne-a fost mult mai dificil în această seară. Căpitanul vostru joacă bine, e un exemplu din multe puncte de vedere. Cei de la Steaua meritau să câştige. Tactic s-au mişcat foarte bine. Suntem mulţumiţi cu acest punct“.

Steaua a remizat în deplasarea cu FC Basel, scor 1-1. Federico Piovacari a deschis scorul pentru roş-albaştrii în minutul 17, când a fost lansat în atac de Łukasz Szukala. Campioana României a condus până în prelungiri (90+1'), când Giovanni Sio l-a învins pe Ciprian Tătăruşanu şi a închis tabela.
Echipa din Ghencea rămâne pe ultimul loc al Grupei E Champions League, având acumulate două puncte. Următorul meci în această competiţie este programat pe 26 noiembrie, când Steaua va întâlni Schalke 04, în cadrul ultimei etape de pe teren propriu.

Ştiri pe aceeaşi temă:

VIDEO Basel - Steaua: 1-1. Roş-albaştrii au ratat prima victorie în grupele Champions League după şapte ani

Ciprian Tătăruşanu: „Am fi proşti să nu mai credem în calificare“

Declaraţiile lui Laurenţiu Reghecampf şi Alexandru Bourceanu după remiza cu Basel