Rapid – FC Botoşani 2-2, meci dramatic în Giuleşti. Rapidiştii au ratat victoria la ultima fază a meciului

0

Rapid şi FC Botoşani au încheiat la egalitate un meci pe care ambele echipe l-au avut „în mână” la un moment dat. Punctul nu prea ajută niciuna dintre formaţii: moldovenii vor în Europa League, Rapidul ”trage” să se salveze.

Golurile
Minutul 35, 1-0 pentru FC Botoşani: Martinus l-a depăşit în viteză pe Meulens, a intrat în careu şi a întors mingea pentru Ivanovici, care l-a executat pe Buchta
Minutul 52, Rapid egalează: şutul lui Daniel Niculae de la distanţă este respins în lateral până la Edu Oriol, care a marcat primul său gol pentru Rapid.
Minutul 72, 2-1 pentru FC Botoşani: Josl face un penalty inutil în careu şi Vaşvari aduce victoria moldovenilor.
Minutul 76, 2-2, Rapid egalează din nou, după ce Sapina este faultat în careu, iar Săpunaru marchează de la 11 metri.
FC Botoşani a condus cu 1-0 şi ar fi putut face 2-0, dar Buchta a blocat cu piciorul şutul lui Ivanovici , scăpat singur. La 1-1, ambele echipe au avut ocazii uriaşe de a câştiga meciul. Benson n-a nimerit poarta (53), Daniel Niculae a tras peste (55), Ivanovici a nimerit bara (63), Benson (67), din careul mic, a lovit mingea cu capul direct în portar.

În minutul 90 + 3, Daniel Niculae, singur cu portarul, a fost blocat de Curileac.

Cristi Săpunaru, căpitan Rapid (DolceSport): "A fost un meci frumos, ei au dominat prima repriză, noi pe a doua. Ne ajută orice punct, aţi văzut, Chiajna a pierdut. Urmează două meciuri de foc, la Iaşi şi la Ceahlăul".

Rapid: Buchta – Săpunaru, Cmovs, Sapina, Josl – Garai, Gecov – Benson (Pancu 71), Coimbra (E. Oriol 46), Meulens (Al. Dan 90) – D. Niculae
FC Botoşani: Curileac – Patache, Ngadeu, Tincu, Acsente – Martinus, Vaşvari (Croitoru 79), Danci (Roşu 46), Roussel (Hadnagy 56) – Ivanovici, Batin