Monica Niculescu s-a calificat în turul doi, după ce a trecut de Veronica Royg

0
Monica Niculescu

Jucătoarea Monica Niculescu, locul 56 WTA, s-a calificat în turul doi al probei de simplu la Rio de Janeiro, după ce a trecut de Veronica Cepede Royg (Paraguay), poziţia 124 WTA.

Niculescu s-a impus cu scorul 6-2, 6-3, după o oră şi 28 de minute. În turul doi, Niculescu o va întâlni pe învingătoarea meciului dintre rusoaica Svetlana Kuzneţova şi Qing Wang, din China. Irina-Camelia Begu va juca cu japoneza Nao Hibino în această fază a competiţiei. Begu, locul 31 WTA, şi Hibino, numărul 84 mondial, au fost adversare chiar miercuri, la Florianopolis, turneu la care românca s-a impus în sferturi în faţa japonezei, scor 6-2, 6-4. Principala favorită, liderul mondial Serena Williams, va juca în primul tur cu australianca Daria Gavrilova, numătul 46 mondial.

La dublu, Andreea Mitu şi Raluca Olaru vor întâlni perechea Timea Babos/Reka-Luca Jani (Ungaria) şi cuplul Irina Begu/Monica Niculescu va juca împotriva sportivelor Hao-Ching Chan şi Yung-Jan Chan din Taiwan, cap de serie numărul 3.