Midtjylland - CSM Bucureşti 24-21: campioana Europei a schimbat victoria cu eşec după pauză

0
Jakob Vestergaard, antrenor CSM

După victoria impresionantă din prima etapă a grupelor Ligii Campionilor, „tigroaicele“ au dat-o în bară, în Danemarca, în faţa echipei pe care au învins-o de două ori în sezonul trecut.

Plasată în cea mai dificilă grupă a competiţiei din acest sezon, CSM Bucureşti a avut un start lansat, trecând, acasă, de Rostov-Don (Rusia), scor 24-21.

După rezultatul de săptămâna trecută, toată lumea se aştepta la o victorie lejeră cu Midtjylland din două motive. CSM Bucureşti a trecut de formaţia daneză, în două rânduri, în sezonul trecut, iar acum Midtjylland e considerată cea mai slabă echipă din grupa C. La pauză, aşteptările păreau că se vor confirma, bucureştencele conducând cu 10-9.

După pauză însă, CSM a avut o prestaţie slabă şi a plătit preţul: înfrângere cu 21-24 şi pierderea primului loc în grupă în detrimentul celor de la Gyor (Ungaria).

Au marcat pentru CSM: Gullden 4, Bazaliu 1, Torstensson 3, Martin 5, Manea 1, Niombla 4, Lobach 2, Mehmedovic 1.

4. Rostov-Don 0p

*Primele trei clasate vor ajunge în Grupa Principală din punctajul acumulat după cele şase meciuri urmând a fi scăzute rezultatele cu ocupanta ultimului loc.