Maxim le-a dat aripi: românul care n-are loc în echipa lui Piţurcă face furori în Bundesliga

0
Alexandru Maxim

A fost ţinut pe banca de rezerve în Olanda – România, scor 4-0, dar e titular etapă de etapă în prima ligă germană.

Alexandru Maxim face parte dintr-o categorie rară: a plecat din Liga I şi s-a impus imediat într-un campionat puternic, din Occident. N-a avut nevoie de perioadă de adaptare, iar prezenţa sa pe teren a coincis cu urcarea echipei sale în clasament.

Duminică, fostul mijlocaş al Pandurilor a bifat cel de al cincilea meci consecutiv, ca titular, la Stuttgart. Gazdele au întâlnit ocupanta locului 5, Freiburg, şi, chiar dacă cele două echipe erau despărţite de 9 punct, acest lucru nu s-a văzut pe teren.

Stuttgart a câştigat, fără probleme, scor 2-1, după ce a condus, la pauză, cu 2-0, prin golurile lui Gentner (33) şi Ibisevici (42). Maxim a rămas pe teren până în minutul 83, când a fost înlocuit de ungurul Hajnal.

Cu acest al doilea succes la rând, Stuttgart a urcat pe locul 10 în Bundesliga, cu 39 de puncte. Titlul a fost deja câştigat de Bayern Munchen, care are 81 de puncte, cu patru etape înainte de final.