Simona Halep la Miami. Românca s-a calificat în turul 3, după ce-a învins-o pe Vaidisova

0
Simona Halep. FOTO AP

Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Miami, turneu din categoria Premier Mandatory. Româncă a învins-o în trei seturi pe cehoaica Nicole Vaidisova (locul 328 WTA) şi va juca în faza următoare împotriva Camilei Giorgi (Italia, 37 WTA).

Câştigătoare la Indian Wells, Simona Halep a intrat la Miami direct în turul 2, unde a învins-o pe cehoaica Nicole Vaidosova, în trei seturi, scor 6-4, 2-6, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră şi 43 de minute. Vaidisova este o fostă jucătoare de top, care a revenit însă recent în circuitul WTA, după cinci ani de pauză

Pentru calificarea în turul 3, Halep va încasa 31.670 de dolari şi 65 de puncte WTA. Românca ar putea ajunge locul 2 mondial, în contextul în care Şarapova a fost eliminată, dar are nevoie să câştige trofeul la Miami.

În turul 3, Halep o va întâlni pe Camila Giorgi (Italia, 37 WTA, cea care a trecut de Alison Van Uytvanck (Belgia, 115 WTA), scor 6-3, 6-2.

Halep şi Camila Giorgi n-au mai fost niciodată adversare.

Sâmbătă dimineaţă, în jurul orei 02.00 (ora României), Monica Niculescu (70 WTA) o va întâlni în turul 2 pe Serena Williams, liderul mondial WTA, în faţa căreia a pierdut la Indian Wells, Irina Begu fiind deja calificată în turul 3 la Miami.

LIVETEXT HALEP - VAIDISOVA 6-4, 2-6, 6-1

Setul 3

6-1 Halep câştigă setul decisiv şi se califică în turul 3 la Miami.

Setul 2

2-6 Vaidisova tranşează game-ul şi egalează scorul la seturi. Meciul va avea set decisiv

2-5 Cehoaica e la un game de câştigarea setului secund

2-4 Vaidisova reuşeşte şi ea un break, fără ca Halep să câştige vreun punct

2-3 Halep recuperează, după ce face un rebreak destul de uşor

1-3 Cehoaica se distanţează

1-2 Vaidisova conduce iarăşi cu 2-1, exact precum în startul primului set. Halep face însă prea multe greşeli neforţate

1-1 Rebreak Vaidisova

1-0 Halep începe perfect setul secund, cu un break alb

S-a reluat iarăşi meciul. Vaidisova serveşte prima în setul doi

Setul I:

6-4 Halep câştigă primul set, după 53 de minute, dar se pare că vom avea o nouă pauză. A reînceput poaia.

S-a reluat jocul, după cinci minute de pauză

Meciul se întrerupe iarăşi. De data aceasta este vorba despre câteva picături de ploaie, la scorul de 5-4 (30-30).

5-4 Vaidisova îşi face serviciul, dar Halep va servi pentru câştigarea primului set

5-3 Meciul s-a reluat. Halep încheie cu un as şi se distanţează în premieră la două game-uri

1-1 Răspuns rapid al cehoaicei, care aduce un rebreak

1-0 Un prim game de „test“, destul de lung (şase minute), la finalul căruia Halep reuşeşte primul break al partidei

0-0. Începe meciul. Vaidisova serveşte prima