Simona Halep e în optimi la Indian Wells. A învins-o clar pe rusoaica Ekaterina Makarova într-o oră şi cinci minute

0
Simona Halep

Simona Halep, locul 5 WTA, a jucat în turul al treilea al turneului de la Indian Wells, contra Ekaterinei Makarova, locul 32 WTA, din Rusia.

Simona Halep a trecut destul de uşor de rusoaica Ekaterina Makarova, controlând permanent partida împotriva jucătoarei din Rusia. Doar în setul al doilea, Simona a avut câteva momente mai slabe, permiţând Makarovei să meargă cap la cap cu ea, dar per-ansamblu, jocul Simonei a arătat mult schimbat în bine faţă de ce arătase ea la începutul acestui an.Partida s-a terminat după o oră şi cinci minute. În turul următor, Simona Halep va juca împotriva cehoaicei Barbora Strycova, locul 39 WTA.

Vezi AICI cui a ţinut să mulţumească Simona Halep, după victoria cu Ekaterina Makarova

Darren Cahill a sfătuit-o pe Simona Halep. Ce i-a spus australianul elevei sale

Mică, nervoasă, divorţată. Citeşte AICI totul despre adversara Simonei Halep din optimile de finală de la Indian Wells

Setul II

6-4. Simona Halep încheie partida în stil de mare campionă, cu o lovitură de senzaţie.

Darren Cahill a coborât din tribună pentru a discuta cu Halep.

5-4 pentru Halep. Românca poate închide meciul în game-ul următor

4-4. Makarova nu se dă bătută.

4-3 pentru Halep, pe serviciul ei.

3-3. Rusoaica a echilibrat partida.

3-2 pentru Halep, care-şi fructifică serviciul

2-2. Makarova a început să joace mai ofensiv

1-2. Makarova face şi ea breakul. Este primul în această partidă pentru rusoaică.

2-0. Halep reuşeşte breakul.

1-0 pentru Halep, care-şi face bine jocul.

Setul I

6-2 pentru Halep. Simona face al doilea break, după un joc excelent. Jucătoarea noastră şi-a adjudecat primul set în doar 25 de minute.

La Indian Wells s-a lăsat noaptea şi e destul de răcoare. Bate puţin şi vântul, aspect care afectează şi loviturile jucătoarelor.

5-2 pentru Halep. Simona şi-a adjudecat game-ul la zero.

4-2 pentru Halep. Simona a făcut breakul, după o dublă greşeală a Makarovei la ultima minge.

3-2 pentru Halep, care nu are probleme pe propriul serviciu.

2-2. Simona nu reuşeşte break-ul.

2-1 pentru Halep. Simona s-a impus lejer şi a reuşit un as.

1-1. Makarova îşi fructifică şi ea serviciul

1-0 pentru Halep. Simona a avut primul serviciu.

S-a terminat meciul lui Nadal cu Muller. Spaniolul s-a impus cu 6-2, 2-6, 6-4. Pe terenul principal va începe meciul Simonei Halep.

Makarova este pe locul 32 în lume şi o cunoştinţă mai veche a Simonai Halep. Cele două s-au îmai întâlnit până acum de trei ori, de fiecare dată în sferturile de finală ale unui turneu.

În 2013, la New Haven, Simona Halep s-a impus cu scorul de 6-1, 7-6 (6). Doi ani mai târziu, Makarova câştiga la Australian Open cu 6-4, 6-0. La ultima întâlnire dintre cele două, Halep a câştigat la Dubai, scor 6-3, 1-6, 7-5. Anul acesta,

Halep şi Makarova s-au antrenat împreună la Australian Open, unde jucătoarea noastră a ieşit din competiţie după primul meci.