Fed Cup: România - Cehia 2-2! Monica Niculescu luptă eroic, dar pierde meciul cu Pliskova. Totul se decide la dublu

0
Monica Niculescu

În sferturile de finală ale Fed Cup, România şi Cehia sunt la egalitate, scor 2-2, după ce Karolina Pliskova a bătut-o şi pe Monica Niculescu, la o zi după ce o învinsese pe Simona Halep. Acum e dublu sau nimic!

În sferturile de finală ale Fed Cup, Karolina Pliskova a câştigat cu 2-1 la seturi meciul cu Monica Niculescu şi a egalat la doi situaţia disputei România - Cehia. Câştigătoare se va decide în urma partidei de dublu, rămâne de văzut ce echipe vor trimite antrenorii în teren pentru acest meci decisiv!

Desfăşurarea livetext a partidei decisive de dublu

Setul al treilea, 6-3 pentru Pliskova

6-3 Pliskova, joc la 0, set şi meci!

5-3 Pliskova, Niculescu se agaţă de set cu un joc câştigat la 0 pe serviciu. Urmează un joc vital, Karolina serveşte pentru meci.

5-2 Pliskova, Cehia e la un joc distanţă de câştigarea meciului.

4-2 Pliskova, Niculescu îşi adună energia pentru a rămâne în meci, dar la serviciu urmează Karolina.

4-1 Pliskova, ea revine de la 15-40 cu patru puncte la rând şi ia o opţiune serioasă pentru meci.

3-1 Pliskova, care izbuteşte breakul la 30. Va reuşi Monica o nouă cursă de recuperare?

2-1 Pliskova, joc pe serviciu la 15.

1-1 Niculescu amortizează perfect fiecare minge şi iese câştigătoare dintr-un joc echilibrat.

1-0 Pliskova, care a mers la vestiare pentru a se calma şi a reuşit să oprească seria Monicăi cu un joc la 15 pe serviciu.

Setul al doilea, Monica Niculescu - Karolina Pliskova 6-4

6-4! Monica Niculescu câştigă al patrulea joc la rând! Şi acest meci intră în set decisiv! Reacţie de frustrate a Pliskovei, care îşi aruncă racheta!

5-4 Niculescu, break la zero, revenire spectaculoasă a Monicăi, trei jocuri la rând!

4-4 Niculescu nu cedează, câştigă pe serviciu la 15 şi readuce speranţa în tribune.

4-3 Pliskova, break pentru Niculescu: Monica rămâne în set şi va servi pentru egalare.

4-2 Break Pliskova la 15, cehoaica se poate desprinde decisiv.

3-2 Pliskova, se merge cu serviciul, încă niciun break.

2-2 Niculescu îşi ţine şi ea serviciul, câştigă la 30.

2-1 Pliskova, cehoaica e salvată din nou de serviciu, cu ajutorul căruia anulează o nouă minge de break a Monicăi.

1-1 Niculescu întrerupe seria Pliskovei şi îşi impune serviciul la 30.

1-0 Pliskova, care salvează două mingi de break şi câştigă primul joc din setul secund.

Setul unu, Monica Niculescu - Karolina Pliskova 4-6

6-4 Pliskova reuşeşte breakul la 15 şi încheie setul în favoarea ei după 42 de minute.

5-4 Pliskova, joc la 15 pe serviciu, cehoaica e la un break distanţă de câştigarea primului set.

4-4 Niculescu răspunde cu un lob, care încheie jocul în favoarea ei. Monica a revenit de la 15-30 cu trei mingi la rând.

4-3 Pliskova câştigă pe serviciu la zero, al treilea joc la rând.

3-3 Pliskova recuperează breakul pierdut în startul meciului şi egalează situaţia.

3-2 Niculescu, Pliskova şi ţine şi ea serviciul şi rămâne în apropiere.

3-1 Niculescu îşi consolidează breakul cu două servicii consecutive returnate de Pliskova afară sau în fileu.

2-1 Niculescu, Pliskova a salvat două mingi de break şi a punctat pe tabelă.

2-0 Niculescu, joc la 15, Monica a reuşit o scurtă de mare efect în acest joc.

1-0 Break Niculescu, start perfect de meci pentru Monica. Ea a bătut-o pe Pliskova în precedentele două partide directe: 6-3, 6-1 (Nantes, 2012) şi 6-1, 6-1 (New Haven, 2014).

România mai are nevoie de un singur punct din confruntarea cu Cehia, după ce Simona Halep a câştigat meciul cu Petra Kvitova în trei seturi, partidă care a durat mai bine de două ore.

Monica Niculescu, surpriza plăcută a primei zile, îşi poate "definitiva" opera cu o vitorie în faţa Karolinei Pliskova, succes ce ne-ar trimite în semifinalele Fed Cup. În această fază am întâlni învingătoarea din meciul Elveţia - Germania (Elveţia conduce cu 2-1 după primele trei jocuri).

Dacă Pliskova se impune totuşi în confruntarea cu Niculescu, totul se decide la dublu. România ar putea alinia o echipă Niculescu - Olaru, iar Cehia ar putea merge pe Pliskova şi Strycova. În componenţa echipei de dublu se pot face modificări după disputarea ultimei partide de simplu.