Liga I: Petrolul - Viitorul 1-2. Echipa lui Hagi câştigă la Ploieşti şi rămâne în cursa pentru titlu, "lupii" sunt la pământ

0
Viitorul a câştigat la Ploieşti FOTO Sportpictures.eu

Viitorul Constanţa a câştigat cu 2-1 partida din deplasare cu Petrolul Ploieşti şi a revenit la patru puncte în urma liderului Astra.

În prima repriză, Viitorul a avut un gol anulat pe nedrept, după ce Chiţu a fost semnalizat în poziţie de ofsaid, deşi era în joc.

În partea a doua, echipa lui Hagi a deschis scorul prin Pablo de Lucas (minutul 59), fostul jucător al Petrolului, şi l-a majorat prin Cristi Ganea (minutul 61). Petrolul a punctat pe tabelă din 11 metri, gol Palouscci în minutul 65, dar n-a putut scoate ma mult din acest meci.

După prestaţia modestă din prima partidă oficială a anului, Hagi a schimbat mai mulţi jucători din echipă şi l-a trecut pe bancă inclusiv pe fiul său, Ianis, dar şi pe Florin Tănase.

Cu 46 d epuncte, Viitorul e acum pe locul 3 în Liga I, cu patru puncte mai puţine ca Astra şi unul în spatele lui Dinamo.