Horia Tecău şi Jean Julien Rojer, în finala de dublu de la Bucureşti, după ce au salvat două mingi de meci

0

Perechea Horia Tecău/Jean Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 1, s-a calificat, sâmbătă, în finala probei de dublu la BRD Năstase Ţiriac Trophy, învingând în semifinale cuplul Jamie Murray/John Peers (Marea Britanie/Australia, nr. 4).

Tecău şi Rojer s-au impus cu scorul de 2-6, 7-6 (7/3), 10-8, după o oră şi 34 minute de joc.

În setul doi, adversarii românului au condus cu 6-5 şi 40-30, pe propriul serviciu, însă Horia Tecău, aflat la primire, a reuşit să împingă meciul în tiebreak, salvând cele două mingi de meci!

În finală, românul şi olandezul vor juca împotriva perechii poloneze Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski, cap de serie numărul 3.

În finala de la simplu se vor întâlni Grigor Dimitrov (Bulgaria, cap de serie nr 1) şi cehul Lukas Rosol (câştigătorul de anul trecut).