Halep – Niculescu în finala de la Guangzhou? Cine stă în calea jucătoarei din Brăila în următorul meci al turneului

0

Simona Halep (2 WTA) şi Monica Niculescu (49 WTA) au pornit din primul tur, la Guangzhou, şi se pot întâlni în ultimul act al turneului cu premii totale de 250.000 de dolari.

Numai că, până acum, constănţeanca a câştigat în ritm de blitzkrieg, în timp ce jucătoarea din Slatina a petrecut peste cinci ore pe teren în două partide!

După cele trei ore şi 13 minute ale confruntării cu Putintseva (Kazahstan, 78 WTA), Niculescu s-a impus în două seturi, în optimi.

A învins-o pe Rebecca Peterson (Suedia, 147 WTA), scor 6-3, 6-2, dar tot a avut nevoie de două ore şi trei minute pentru a-şi adjudeca locul în sferturi. Acolo va da piept, joi, după ora 11.00, cu Yanina Wickmayer (Belgia, 56 WTA). Iată bilanţul confruntărilor directe de până acum:

*2009 (New Haven): Victorie Wickmayer

*2011 (French Open): Victorie Wickmayer

*2013 (Monterrey): Victorie Niculescu

*2013 (Cincinnati): Victorie Niculescu

6.175 de dolari şi 60 de puncte WTA vor primi Halep şi Niculescu pentru calificările obţinute în sferturi, la Guangzhou.