Eşec românesc la Shenzhen: un meci dramatic a scos a treia jucătoare din România care putea ajunge în sferturi

0

Ziua de miercuri a început foarte bine, cu victorii obţinute de Irina Begu (43 WTA) şi de Simona Halep (1 WTA) în optimi. Din păcate, România a ratat şansa de a avea trei sportive printre ultimele opt rămase în competiţie.

Avem tabloul complet al sferturilor la Shenzhen, turneu dotat cu premii totale de 750.000 de dolari.

Ultima partidă din optimi a fost disputată de Ana Bogdan (105 WTA) şi Kristyna Pliskova (61 WTA). După o oră şi 57 de minute, românca a fost învinsă cu 4-6, 6-7.

Ana Bogdan a condus cu 4-3 în primul set, înainte de pierde trei game-uri la rând. Apoi, în setul secund, românca a fost, din nou, în controlul meciului şi a irosit două mingi de set la 5-4! A fost momentul psihologic, fiindcă apoi, la tie-break, Ana Bogdan a fost condusă în permanenţă cu 1-0, 4-1 şi 5-3, înainte de a pierde cu 3-7.