CM de gimnastică: a venit şi prima medalie! Larisa Iordache, bronz la individual compus

0

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, joi seară, medalia de bronz la Campionatele Mondiale de la Glasgow, în finală la individual-compus, în timp ce Laura Jurca s-a clasat pe locul 8.

După argintul din 2014 la individual compus, Larisa Iordache a cucerit mediala de bronz în acest an, la Campionatele Mondiale de gimnastică, competiţie ce se desfăşoară la Glasgow.

Iordache s-a clasat în urma a două sportive din SUA, Simone Biles şi Gabrielle Douglas şi a întrecut-o la ultima rotaţie pe Chunsong Shang, din China. Iordache a trecut peste chinezoaică datorită unui exerciţiu foarte bun la paralele inegale, aparatul care ne-a ridicat atâtea probleme în trecut.

Nu s-a calificat la Rio

Totuşi, Larisa Iordache nu şi-a asigurat calificarea indivudală la JO de la Rio, care se acordă doar pe echipe şi la finalele pe aprate. Echipa României trebuie să treacă de un turneu de precalificare pentru a participa la Olimpiadă.

Notele obţinute de gimnastele noastre în finală la individual-compus sunt următoarele:

Larisa Iordache – bârnă 14.766, sol 14.475, sărituri 15.066, paralele 14.800 (total 59.107);

Laura Jurca – sol 13.900, sărituri 15.133, paralele 13.733 şi bârnă 13.966 (56.732).

România mai speră la o medalie duminică, prin Marian Drăgulescu, în finala la sărituri.