City ţine pasul cu United: „cetăţenii” au învins pe Arsenal şi rămân în plasa liderului din Premier League

0
Manchester City a câştigat clar derby-ul cu Arsenal disputat pe "Emirates"

Manchester City a învins pe Arsenal chiar pe „Emirates”, scor 2-0, în etapa a 22-a din Premier League. După această confruntare, elevii lui Mancini îşi consolidează poziţia secundă în clasamentul din Anglia.

În faţa unui stadion plin, derby-ul dintre Arsenal şi Manchester City a avut de toate: goluri, eliminări, ratări uriaşe, faze spectaculoase de joc. Dar, „cetăţenii” au fost cei care au gestionat mai bine jocul şi au marcat golurile victoriei chiar în prima parte a întâlnirii.

Astfel, în minutul 21, Milner i-a adus pe oaspeţi în avantaj, iar 11 minute mai târziu Dzeko a dublat avantajul lui City. Până la final nu s-a mai marcat, iar trupa lui Mancini a obţinut o victorie importantă, care o menţine pe locul secund în Premier League, la şapte puncte distanţă de liderul Manchester United.

Ambele echipe au terminat jocul de pe „Emirates” cu câte un om mai puţin, Koscielny de la gazde (minutul 10) şi Kompany (minutul 75) plecând mai devreme la cabine.

În celălalt derby al etapei a 22-a din Premier League, Manchester United a învins acasă pe Liverpool, scor 2-1.