Chiajna – ASA Târgu Mureş 1-2: cel mai palpitant final de meci din acest campionat. Nebunie în şase minute

0
Mingote a parat penalty-ul care ar fi putut schimba cursul jocului

Trupa pregătită de Dan Alexa a obţinut doar a treia victorie din acest sezon într-o partidă care a deschis etapa cu numărul 18.

Concordia Chiajna a învins Steaua, scor 1-0, acum două etape, însă de atunci a pierdut ambele partide disputate.

Mai întâi, ilfovenii au cedat, la Mediaş, cu Gaz Metan (1-3), pentru ca, astăzi, să piardă şi pe teren propriu cu „lanterna roşie“ a campionatului.

Concordia a avut şansa de a deschide scorul, însă penalty-ul executat de Cristescu a fost parat în corner de portarul Mingote (60). Apoi, nu s-a jucat mare lucru până în minutul 86, când meciul a „explodat“.

Ciolacu a deschis scorul pentru ASA Târgu Mureş cu un şut în diagonală din interiorul careului. Aproape imediat, Ciobanu a restabilit egalitatea după un corner (89). Şi când lumea se pregătea pentru fluierul de sfârşit, oaspeţii au recuperat o minge la centrul terenului, iar Matei a punctat pentru un 2-1 (90+2).

ASA Târgu Mureş trece pe penultimul loc, având 6 puncte. Concordia Chiajna e pe 12 din 14 cu 16 puncte.