Ajunsă la 35 de ani, victima Simonei Halep de la Roma, Venus Williams, a fost eliminată în primul tur la Roland Garros

0
Venus Williams

Jucătoarea de tenis Venus Williams, cap de serie numărul 15, a fost eliminată, luni, în primul tur la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.

Venus Williams a fost învinsă de compatrioata sa Sloane Stephens, locul 41 WTA, scor 7-5 (5), 6-1. În turul doi, Sloane Stephens va juca în compania britanicei Heather Watson, care a trecut de sportiva franceză Mathilde Johansson, scor 6-4, 7-5.

Ajunsă la 35 de ani, Venus Williams este departe de forma care a consacrat-o. Sora mai mare a Serenei Williams, actualul număr 1 mondial, a fost la rândul său prima în clasamentul WTA, poziţie pe care a ocupat-o începând cu 25 februarie 2002. În acel an ea a şi jucat, de altfel, finala de la Roland Garros.