Îi prieşte Brazilia. Sorana Cârstea a obţinut a 14-a victorie la simplu, în 2016, toate în ţara din America de Sud

0

Toate cele trei românce de pe tabloul principal de la Sao Paulo au ajuns în sferturile de finală ale turneului din cel mai mare oraş al Braziliei.

Sorana Cîrstea e ultima ajunsă în grupul sfert-finalistelor. Ea a învins-o aseară, cu scorul de 6-2, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră şi 10 minute, pe italianca Martina Caregaro. În sferturile de finală, Sorana Cîrstea va juca împotriva elveţiencei Jil Belen Teichmann.Sorana e cap de serie numărul 8.

Victoria de aseară a fost, pentru Sorana Cîrstea, al 14-lea succes din acest sezon în meciurile de simplu. Toate în Brazilia! Ea a câştigat un titlu, la Bertioga, a jucat o finală, la Guaruja, (ambele la turnee de 25.000 de dolari), dar şi o semifinală la turneul WTA de la Rio. Iar acum e în sferturi la Sao Paulo.

În sferturile de finală mai este Andreea Mitu, cap de serie 1, care a obţinut aici primele victorii în proba de simplu din acest sezon.De asemenea, Ana Bogdan a ajuns în turul al treilea.