Claudia Postelnicescu, despre discuţia cu Iohannis: Preşedintele a reacţionat când reprezentantul elevilor a spus că ei pleacă din ţară pentru că totul e putred

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Claudia Postelnicescu, fondator Iniţiativa România. FOTO Roberto Sălceanu
Claudia Postelnicescu, fondator Iniţiativa România. FOTO Roberto Sălceanu

Claudia Postelnicescu, reprezentant al mişcării civice Iniţiativa România şi una dintre vocile societăţii civile la consultările de la Cotroceni, a vorbit, marţi, la Adevărul Live, despre protestele care au dus la căderea Guvernului Ponta, dar şi despre propunerea preşedintelui Iohannis de a avea un premier tehnocrat.

INTRĂ ÎN DISCUŢIE şi urmăreşte emisiunea în modulul Adevărul LIVE

Rămâi pe adevarul.ro pentru principalele declaraţii:

Despre Liviu Voinea

Avem nişte criterii care au fost transmise presei şi domnului Iohannis, pe integritate şi competenţă. Aceste criterii au fost stabilite de peste 35 de ONG-uri Nu cred că am calitatea de a mă pronunţa asupra calităţilor sale personale. 

Despre un Guvern de tehnocraţi şi protestele din Piaţa Universităţii

Mitul tehnocratului nu prea a funcţionat. Am mai avut guverne de tehnocraţi care nu şi-au putut trece proiectele pentru că nu aveau o majoritate suficientă. Oricum, nu se poate veni cu oricine. Nu se poate veni cu oameni ca Gabriel Oprea. 

Da, există riscul să mai iasă lumea în stradă. Mulţi oameni din ONG-uri nu au vrut să vină la consultări pentru că nu au încredere în oamenii poltici. Unii sunt mai contondenţi. Şi noi, Iniţiativa România, am spus să se rămână în stradă până în momentul în care cei care au probleme să-şi dea demisia. Problema este că a început să se deturneze protestul. Au apărut, aşa cum au zis unii, tot felul de dubioşi, care strică mesajul străzii. 

Românii au fost de multe ori pasivi. Dacă nu îţi pasă de politică, pot să vină la putere oameni cu patru clase şi apoi celorlalţi nu le convine un asemenea lucru. Aşteptăm să apară lideri noi. 

Ne-am coalizat odată cu ceea ce s-a întâmplat la clubul Colectiv. Am încercat să comunicăm cât mai rapid şi să promovăm mesajele şi iniţiativele noastre.

Despre consultările de la Cotroceni

Eu gândesc un pic politic. Sunt conştientă că fără dialog nu se poate. Preşedinţia trebuie să consulte mai ales pe cei care cunosc destul de bine strada, organizaţii care reprezentat de ani societatea civilă. Sunt unii foarte vechi. 

Pe loc nu avea cum să răspundă. A ascultat foarte mult, a vorbit foarte puţin. A reacţionat când reprezentantul elevilor când a spus ei se gândesc să plece din ţară pentru că totul e putred. Atunci a precizat că dumnealui a trăit într-un sistem cu mai multe dificultăţi. Iohannis a precizat că le va cere celor care au probleme de integritate să facă un pas în spate. A cerut celor din stradă să se implice în politică. 

Iniţiativa România a cerut ca toţi condamnaţii penali să nu mai candideze niciodată. Da, e adevărat, până nu e o decizie definitivă, sunt nevinovaţi. Însă, unii au fost condamnaţi şi vor să candideze din nou, aşa cum se întâmplă la Vâlcea. De asemenea, am susţinut votul prin corespondenţă, dar şi cu varianta electronică. În acest moment, legea votului prin corespondenţă nu e completă. 

Despre cum s-a comportat Iohannis după incendiul de la clubul Colectiv

O prestaţie echilibrată. A procedat corect, demn. A găsit o cale de mijloc. Nu a ieşit în breaking news-uri, dar nici nu a ignorat. Ideal a fost să nu meargă acolo cu Mihalache. Acest consilier are o aură negativă. Percepţia despre acest om nu e deloc bună. Poate e un fel de Machiavelli, dar ar fi bine să-l ţină mai ascuns. 

Politică

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite