SRI verifică posibile nereguli în privinţa administrării patrimoniului RATB

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Serviciul Român de Informaţii (SRI) trebuie să verifice posibile nereguli privind administrarea patrimoniului Regiei Autonome de Transport Bucureşti (RATB), în urma unei solicitări făcute de senatorul Adrian Ţuţuianu.

Preşedintele Comisiei de control al SRI, Adrian Ţuţuianu, a declarat, luni, că membrii comisiei au primit o sesizare de la un sindicat care reclamă nereguli privind administrarea patrimoniului RATB, motiv pentru care au solicitat clarificări Serviciului Român de Informaţii privind informările pe care le-a făcut către instituţiile statului în acest caz, potrivit News.ro.

„Avem o sesizare de la un sindicat care priveşte anumite nereguli care s-ar fi produs la RATB şi am cerut Serviciului dacă au aceste date şi şi ce informări au făcut către instituţiile statului, inclusiv către organe de cercetare penală”, a spus preşedintele Comisiei de control al SRI.
Ţuţuianu a susţinut că sindicatul respectiv reclamă nereguli despre administrarea patrimoniului RATB.
„E o plângere pe 20 de pagini. Nu cred că e cazul să o fac publică acum. Serviciul ne va informa dacă a transmis informări celor abilitaţi şi dacă sunt sesizări către organele de cercetare penală”, a completat social-democratul.
 

Evenimente

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite