Alegeri Republica Moldova. Igor Dodon a depus listele de subscripţie la CEC: Am strâns 500.000 de semnături şi sunt şanse reale să câştigăm din primul tur

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Grupul de iniţiativă pentru susţinerea candidatului la funcţia de preşedinte al Republicii Moldova din partea PSRM, Igor Dodon, a depus vineri, 23 septembrie, semnăturile la Comisia Electorală Centrală. Dodon afirmă că principalul pericol pentru Republica Moldova sunt unioniştii şi guvernarea oligarhică.

„La CEC vor fi depuse maximum posibil de 25 de mii de semnături, care au fost colectate în 22 de raioane, plus municipiul Chişinău, în peste 100 de localităţi. Restul semnăturilor rămân în organizaţiile de partid teritoriale, unde vor servi drept bază pentru activitatea în continuare”, a delcarat Dodon.

Socialistul se arată convins că acei 500.000 de oameni care au semnat pentru el îl vor şi vota. Totodată, acesta spune că crede în victoria sa chiar din primul tur.

„Dacă vor fi două tururi, vom câştiga în turul doi”, a adăugat politicianul.

Liderul PSRM a venit cu un apel către concurenţii săi la prezidenţiale.

„Stimaţi oponenţi politici, vreau să vă propun să lăsaţi show-urile ieftine într-o parte, să lăsaţi atacurile la persoană. Eu vreau să vă spun că voi face tot posibilul să mă abţin de la atacuri personale, dar vor răspunde la orice etichetări”, subliniază preşedintele PSRM.

CEC urmează în şapte zile să verifice listele cu semnături prezentate de PSRM.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite