Vicecomisarul şi şeful Poliţiei criminale din Râşcani au fost reţinuţi
0Comisarul şi şeful Poliţiei criminale din raionul Râşcani au fost reţinuţi de către ofiţerii CNA duminică, 26 iunie, pentru 72 de ore. Ei sunt bănuiţi de abuz în serviciu, prin faptul că nu au întreprins acţiunile necesare pentru investigarea unui dublu omor.
Procuratura Anticorupţie s-a autosesizat în urma informaţiilor apărute în presă, conform cărora angajaţii Inspectoratului de Poliţie Râşcani nu ar fi întreprins măsurile necesare pentru omorului a doi tineri din Nihoreni, raionul Râşcani, crimă comisă în ziua de duminică, 19 iunie.
Patru persoane din cadrul IP Râşcani au fost suspendate din funcţie pe perioada anchetei. În urma unor acţiuni de urmărire penală ce au avut loc la Inspectoratul de Poliţie din Râşcani, cei doi poliţişti au fost audiaţi, apoi reţinuţi.
Ei riscă o amendă de la 20.000 de lei până la 40.000 de lei sau închisoare de la 2 la 6 ani.
Amintim că doi tineri, în vârstă de 28 şi 29 de ani, originari din oraşul Bălţi au fost omorâţi cu un ciocan metalic, în localitatea Nihoreni. Pe aceste caz, alţi trei tineri cu vârste cuprinse între 25 şi 28 de ani, au fost reţinuţi, pentru omor intenţionat. Ei riscă până la 20 de ani de puşcărie sau detenţie pe viaţă.