Pe traseele naţionale din R. Moldova se circulă cu dificultate. Mai multe camioane, oprite din drum
0
Pe drumurile naţionale se circulă cu dificultate, mai ales în sudul ţării, de la Căuşeni spre Ştefan Vodă, unde poliţia a stopat mai multe camioane de mare tonaj care nu erau echipate corespunzător pentru sezonul de iarnă. În sudul ţării au căzut precipitaţii mai mult sub formă de ploaie, iar pe drumuri s-a format polei.
Alexandru Morgoci, şeful serviciului operativ din cadrul Administraţiei de Stat a Drumurilor, a precizat pentru IPN că pe acest segment au rămas blocate 15 camioane de mare tonaj, dintre care doar trei erau dotate cu cauciucuri de iarnă. Dacă aceste mijloace de transport şi-ar fi continuat deplasarea în condiţii de polei, puteau să se întâmple accidente rutiere, a atenţionat responsabilul de la ASD.
După ora 12.00, circulaţia pe traseul Căuşeni-Ştefan Vodă va fi reluată în regim obişnuit.
În această dimineaţă, a fost reluată circulaţia rutieră pe traseul Chişinău-Leuşeni, după ce, noaptea trecută, au existat dificultăţi de deplasare pe acest segment de drum, unde la fel poliţia a oprit mai multe camioane.
În acest moment se intervine şi pe traseele din nordul şi centrul ţării: se curăţă zăpada şi se presară material antiderapant. Acţiuni de deszăpezire au avut loc şi pe parcursul nopţii, dar s-au desfăşurat cu dificultate, întrucât la nord şi centru ningea neîntrerupt, a comunicat şeful serviciului operativ din cadrul Administraţiei de Stat a Drumurilor.