Naţionala de tineret a Republicii Moldova e cu un pas mai aproape de calificarea la Euro 2015

0
Reprezentativa de tineret a Moldovei mai are de câştigat meciul contra Angliei, în septembriei, pentru a-şi asigura calificarea la Euro 2015 Foto: Adevărul

Naţionala de tineret a Moldovei şi-a consolidat locul 2 în grupa a 6-a a preliminariilor Campionatului European din 2015. Echipa antrenată de Alexandru Curteian a repurtat o nouă victorie în faţa Lituaniei cu 3-0, de această dată la Vilnius.

La fel ca la Tiraspol, golurile „tricolorilor” au fost marcate de Nicolae Milinceanu şi Igor Dima. Milinceanu a deschis scorul în minutul 31, cu un şut superb din afara careului. Pentru atacantul de la Veris acest gol a fost al 4-lea în actualele preliminarii. Milinceanu a fost însă întrecut de Igor Dima. Dubla din repriza secundă i-a permis vârfului de la Sheriff să ajungă la 5 reuşite în campania de calificare pentru Euro 2015, relevă IPN.

„Fericiţi că am bătut Lituania, dar şi acum mă gîndesc la penalty-ul ratat de mine în meciul cu Finlanda. Vrem să câştigăm toate jocurile”, a declarat pentru IPN mijlocaşul Gheorghe Anton.

„Nu a fost un meci uşor în Lituania. Am îndeplinit tot ce ne-a zis antrenorul. Am crezut în noi şi cu ajutorul lui Dumnezeu am obţinut o victorie frumoasă. Păcat că nu am reuşit să batem şi în Finlanda, dar mai sperăm la calificare”, a spus şi fundaşul Ion Prodan.

Naţionala Moldovei are 16 puncte, cu 4 mai mult ca Finlanda, care are un meci mai puţin disputat. „Tricolorii” îşi pot garanta locul 2, dacă vor câştiga ultimul meci, în faţa Angliei, pe 9 septembrie, la Tiraspol. Englezii şi-au asigurat deja primul loc şi vor juca la baraj pentru un loc la europenele din 2015. Moldova are însă şanse mici de calificare, pentru că de pe locul 2 se califică doar cele mai bune 5 echipe din cele 10 grupe.