Iurie Topală preia conducerea ÎS „Calea Ferată din Moldova” după mai mult de o lună de interimat

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Liberalul Iurie Topală a fost numit director general al întreprinderii de stat Calea Ferată din Moldova, după ce a deţinut interimatul mai mult de o lună.

Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor, Iurie Chirinciuc, a semnat ordinul cu privire la numirea lui Iurie Topală în funcţi. Potrivit uni comunicat de presă al instituţiei, Iurie Topală a câştigat concursul privind vacanţa funcţiei de director general la care ar fi participat şase persoane.

Precizăm că Iurie Topală a fost numit director interimar la CFM pe 3 august.

Potrivit ministrului Iurie Chirinciuc, calităţile profesionale ale directorului trebuie să fie direcţionate spre prosperarea întreprinderii. La rândul său, Iurie Topală a declarat că va face tot posibilul pentru a contribuie la modernizarea căii ferate şi speră că se va bucura de sprijinul întregii echipe pentru a continua reformele începute, transmite IPN.

Iurie Topală este consilier municipal pe listele Partidului Liberal. În acelaşi timp, PL deţine şi conducerea ministerului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite