Şase incendii în ultimele 24 de ore. Două persoane au decedat

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În ultimele 24 de ore, pompierii de la Chişinău au stins şase incendii în urma cărora două persoane au decedat. Salvatorii au acordat primul ajutor şi au deblocat uşi.

Un bărbat de 93 de ani a decedat într-un incendiu produs în satul Buşila, raionul Ungheni. Potrivit Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale, bătrânul nu a putut fi salvat, deoarece s-ar fi apelat prea târziu. În urma arderii au fost afectate bunurile materiale din interiorul unei odăi, unde a fost depist cadavrul bătrînului. Primele cerecetări arată că incendiul s-ar fi produs în urma utilizării necorespunzătoare a sobei. Pompierii au reuşit lichidarea arderii fără ca aceasta să obţină răspândire. 

Un alt incendiu cu urmări fatale a vut loc în localitatea Hlinaia, raionul Edineţ. De acestă dată o femeie în vîrstă de 81 de ani a fost găsită moartă în propria locuinţă, în apropierea sobei de încălzit. În urma cerectărilor s-a stabilit că focul nu a obţinut răspîndire, iar femeia cel mai probabil s-ar fi intoxicat cu monoxid de carbon. 

Angajaţii Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale atenţionează oamenii să respecte regulile de exploatare a sobelor de încălzit. Persoanele sunt rugate să evite supraîncălzirea surselor, sau utilizarea acestora în stare defectă. Mai mult, pompierii îndeamnă oamenii care au în grijă persoane în etate sau cu dezabilităţi, să le supravegheze şi să le ajute la utilizarea sobelor pentru a evita izbucnirea incendiilor. În caz de situaţii de risc se poate apela serviciul 901.

De asemenea, pe parcursul ultimelor 24 de ore, angajaţii Serviciului Situaţii Excepţionale au intervenit în 40 de situaţii . În mare parte intervenţia salvatorilor a fost ncesară pentru acordarea primului ajutor calificat de echipajele SMURD în nordul şi sudul ţări, deblocări de uşi, dar şi lichidarea focarelor de ardere.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite