FC Vaslui a învins în primul amical. Cerniauskas a fost eroul meciului

0
Vitautas Cerniauskas a apărat două dintre loviturile de la 11 metri FOTO:adevarul

Elevii lui Viorel Hizo au reuşit o primă victorie, miercuri seara, în „Copa del Sol“, învingându-i pe norvegienii de la Tromso cu scorul de 6-5 în urma loviturilor de departajare.

Galben-verzii au început meciul mai timoraţi, iar norvegienii au reuşit să deschidă scorul în minutul 17, prin atacantul Ondrasek. Acelaşi Ondrasek a ridicat scorul la 2-0, în minutul 25, printr-un sut excepţional.

În cea de-a doua parte, elevii antrenaţi de Viorel Hizo au intrat mai hotărâţi de la vestiare şi au reuşit să reducă din diferenţă prin Raul Costin, în minutul 50, din penalty, după un fault scos tot de ele. Egalarea a venit în minutul 61, prin Antal, care a fost lansat excelent şi a scăpat singur cu portarul.

Rezultatul de egalitate a rămas până la finalul celor 90 de minute regulamentare de joc, după care au urmat lovituri de la 11 metri. Primul care a executat a fost Eduardo Jumisse, singurul dintre vasluieni care nu a reuşit să îl învingă pe portarul norvegienilor. De la FC Vaslui au mai executat Raul Costin, Elias Charalambous, Vasile Buhăescu şi Ervin Zsiga.

De remarcat la loviturile de penalty a fost reacţia goalkeeper-ului vasluienilor, Vitautas Cerniauskas, care a reuşit să apere două dintre lovituri.

Următorul meci este programat pe 26 ianuarie, atunci când FC Vaslui va juca FK Molde.

Echipele de start:

FC Vaslui: Straton – Milanov, Cordoş, Celeban, Sălăgeanu – Caue, N’Doye, Sânmărtean – Antal, Stanciu – Niculae

Tromso: Sahlman – Norby, Koppinen, Causevis, Ciss – Pritchard, Jenssen – Nystrom, Bendiksen, Drage – Ondrasek