VIDEO Suporterii alb-violeţi au cucerit Ghiroda. ASU Politehnica a făcut egal în derbyul din Timiş

0

În timp ce meciurile din Liga I al celor de la ACS Poli, de pe stadionul “Dan Păltinişanu” se dispută într-o atmosferă sumbră, cu 300-400 de spectator în tribune, ASU Politehnica face spectacol pe tarlalele din judeţul Timiş.

Ţinând cont de vremea frumoasă şi distanţa scurtă de la Timişoara la Ghiroda, la derbyul Ligii a IV-a, din comuna de baştină a lui Paul Codra, au fost peste 1.500 de spectatori. Suporterii alb-violeţi s-au dovedit în formă maximă şi au scos întreg aresenalul din dotare pentru a face spectacol pe stadionul din Ghiroda.

Partida dintre CS Ghiroda şi ASU Poli s-a încheiat la egalitate, 1-1. Jucătorii antrenaţi de Paul Codrea au deschis scorul, în minutul 60, prin Iorgovan. Gazdele au reuşit egalarea pe finalul partidei, în minutul 86, prin Filimon.

ASU Poli se află pe primul loc cu un avantaj de cinci puncte faţă de CS Ghiroda.

“Îmi felicit băieţii pentru dăruire şi ambiţie. Am avut meciul în mână dar din păcate, în urma unei faze confuze, nu am putut pleca cu cele trei puncte. Gazdele au dovedit că au o echipă bună, dar rezultatul ne avantajează. Aş fi vrut să îi bat cu mare plăcere, chiar dacă eu sunt din Ghiroda, dar mă bucur că am reuşit să îi batem în tur”, a declarat Paul Codrea, antrenorul echipei ASU Politehnica.