Energia a obţinut a doua victorie în Eurochallenge

0

Echipa de baschet Energia a obţinut, în această seară, a doua victorie în Eurochallenge şi are şanse mari să se califice în etapa următoare.

Energia s-a impus în prelungiri, scor 72-67 în faţa echipei Lukoil Sofia. La finalul celor patru reprize, scorul a fost egal, 63-63. Baschetbaliştii Energiei au ratat din toate poziţiile chiar şi de sub panou, dar echipa bulgară nu s-a lăsat mai prejos. La echipa bulgară a debutat un pivot croat, care a jucat şi în NBA, transferat chiar înainte de meciul cu Energia. Sundov a fost de neoprit în privinţa aruncărilor de 3 puncte.

Până la urmă, Energia gestionat mai bine finalul meciului, demonstrând o evoluţie faţă de meciurile anterioare, când echipa gorjeană a pierdut multe meciuri pe final.

Americanul Frankie Sullivan nu a jucat

Americanul Frankie Sullivan, de 24 ani, ultimul transfer al Energiei, nu a jucat în meciul din sera aceasta, pentru că actele nu au fost finalizate. Frankie Sullivan a evoluat ultima oară în Germania. Acesta a jucat şi în campionatul Finlandei. Este al şaptelea jucător străin din lotul Energiei.

Frankie a fost adus după accidentarea lui Daniel Tudosă, accidentare care îl ţine pe Tudosă departe de teren cel puţin o lună de zile.

Absolvent al universităţii Auburn, în anul 2012, Sullivan se află la cel de-al treilea angajament profesionist din carieră. El a mai jucat în Europa pentru Crailsheim Merlins, în campionatul Germaniei, respectiv pentru Kouvot, în campionatul Finlandei. Ambele angajamente s-au derulat pe parcursul sezonului 2013/14, când a bifat 21 prezenţe şi a avut medii statistice de 12.5 puncte, 3.6 recuperări, 2.6 pase decisive şi 1.8 intercepţii cu 2.2 posesii pierdute pentru un indice de 10.2 la eficienţă.