Energia Târgu Jiu a fost eliminată din Cupa României de Atlassib Sibiu, după prelungiri

0
Darby a fost unul dintre cei mai buni de la Energia

Energia Târgu Jiu a avut o evoluţie oscilantă, iar mai mulţi jucători de bază au comis prea multe faulturi, fiind eliminaţi. În plus, doi baschetbalişti aduşi la Energia au avut o evoluţie penibilă.

Atlassib Sibiu a început bine şi luat un mic avantaj, 9-4, după un fault tehnic al lui Minea. Grecul Andreas Glyniadakis despre care antrenorul Constantinidis a spus că e cel mai valoros baschetbalist care a ajuns la echipa gorjeană a avur o prestaţie penibilă în prima repriză. Pivotul a comis paşi, a pierdut mingea din neatenţie, a comis trei faulturi şi a marcat doar 2 puncte. Echipa sibiană s-a detaşat pe tabelă, după o apărare foarte bună şi o insistenţă la fiecare fază ofensivă. Scorul primei reprize a 25-13.

În cea de-a doua repriză, jocul a fost mai echilibrat, dar amebele echipe au comis greşeli. Frankie Sullivan a recuperat dar a pasat inexplicabil la un adversar. Energia nu s-a regăsit în faza ofensivă. Grecul Andreas Glyniadakis a fost introdus în teren, dar nu şi-a adus aportul la evoluţia echipei sale. Sibiul a reuşit să menţină o diferenţă confortabilă pe tabelă.

40-27

Atlassib a fost şi în repriza a III-a echipa care s-a aflat la conducerea meciului. Popa Calotă, de la Sibiu, şi a marcat un coş de 3 puncte. De cealaltă parte au lipsit aruncările de la distanţă. Darby reuşeşte un capac, iar la faza imediat următoare Troupe reuşeşte un coş de 3 puncte, dar arbitrii dictează un fault la Andreas Glyniadakis, care se lupta sub panou. Energia se apropie, astfel, la 10 puncte. Troupe marchează încă o aruncare de 3 puncte şi scorul devine 52-47. Karpelesz marchează de două ori şi scorul devine 53-51. Watson şi Darby marchează şi scorul devine egal, 55-55. Atlassib are o cădere inexplicabilă şi nu s-a  mai regăsit în cea de-a doua repriză. Darby aruncă de la limita de 3 puncte în ultima secundă de joc, iar scorul devine 56-60 în favoarea echipei gorjene.

Eason pătrunde şi reuşeşte să înscrie spectaculos. Energia pare desprinsă în câştigătoare a celor două runde, jocul prestat fiind foarte bun. Darby marchează de două ori şi duce scorul la 58-66. Energia profită de greşelile din ofensiva Sibiului şi Vlaicu marchează şi el. Lee reuşeşte şi el să marcheze pentru Sibiu. Hurd reuşeşte să marcheze un slm dunk spectaculos şi relansează jocul. Watson reuşeşte un coş extraordinar de 3 puncte, dar Sibiul marchează imediat tot de la linia semicercului. Meciul este spectaculos, după care urmează o răsturnare de situaţie neaşteptată. Sibiul se apropie de Energie Troupe este faultat clar, dar arbitrii nu dictează nimic. Mingea este recuperată de Sibiu care marchează şi scprul devine egal. Constantinidis are o ieşire nervoasă şi se dictează fault tehnic împotriva Energiei. Arbitrii fluieră orice contact în favoarea Sibiului, astfel încât aruncările libere au făcut diferenţa. Troupe reuşeşte să marcheze cu fault şi să înscrie şi lovitura liberă, iar scorul devine 79-76. Meciul este unul de infarct. Arbitrii îţi fac din nou numărul şi dictează o fault la un contact între un jucător al Sibiului şi Darby, în condiţiile în care baschetbalistul echipei gorjene nu era în mişcare. Sullivan are o evoluţie foarte slabă: rateză şi comite fault. Troupe marchează un coşţ important de 3 puncte şi scorul devine 85-81. Sibiul nu marchează şi se intră în prelungiri.

Sullivan mai doveşte încă o dată ce valoare are şi ratează singur, dar Milosevici este aproape şi înscrie. Darby îşi arată valoarea şi marchează într-o fază individuală. Bojovic şi Seals marchează două aruncări de câte 3 puncte şi de distanţează la 95-85  , în timp ce, de partea cealaltă, mingea aruncată de la 3 puncte de Aktaş nu nimereşte coşul. Miloşevici reuşeşte să marcheze cinci puncte pe final şi apropie Energia la un punct, la general. Sullivan face un fault şi Sibiul se distanţează la 97-91.

Aktaş comite o greşeală inexplicabilă. Aruncă în disperare mingea din apropierea panoului, cu toate că mai erau cinci secunde din meci. Scorul final al întâlnirii a fost 102-94 şi Sibiul se califică în Final Four.

Darby şi Milosevic au fost cei mai buni jucători ai Energiei.