Sala Sporturilor din Aninoasa a găzduit Cupa Mărţişorului la Handbal

0

Sala Sporturilor din Aninoase a găzduit Cupa Mărţişorului la Handbal, competiţie organizată de DJTS Dâmboviţa şi AS Sportul Aninoasa. Competiţia s-a defăşurat pe trei categorii de vârstă: junioare IV, junioare III şi junioare II, sufletul întrecerilor fiind, ca de fiecare dată, profesorul Ovidiu Rizescu.

În categoria junioare IV au participat două echipe: Sportul Aninoasă şi CS Kira Târgovişte. Cele două echipe s-au întâlnit direct în „finală”, gazdele fiind câştigătoare cu scorul de 18-9.

În categoria de vârstă junioare III au participat trei echipe: Şcoala nr. 11 „Paul Bănică” Târgovişte, Şcoala Pierşinari şi Sportul Aninoasa, jucându-se sistem „fiecare cu fiecare”.

Rezultatele: Şcoala nr. 11 „Paul Bănică” Târgovişte - Şcoala Pierşinari 10-4, Sportul Aninoasa - Şcoala Pierşinari 12-4 şi Sportul Aninoasa – Şcoala nr. 11 „Paul Bănică” Târgovişte 14-8.

În clasamentul final, Sportul Aninoasa a ocupat locul întâi cu 4 puncte. Locul al doilea a fost ocupat de Şcoala nr. 11 „Paul Bănică” Târgovişte cu 2 puncte, iar poziţia a treia de Şcoala Pierşinari cu zero puncte.

În categoria de vârstă junioare II au participat patru echipe: Sportul Aninoasa, CS Kira Târgovişte, AS Văcăreşti şi Şcoala Răzvad.

S-a jucat în sistem eliminatoriu – semifinale: Sportul Aninoasa - Şcoala Răzvad 17-4 şi CS Kira Târgovişte - AS Văcăreşti 22-5. Meciul pentru locurile 3 şi 4: AS Văcăreşti - CS Kira Târgovişte 8-6.

În finală, Sportul Aninoasa a câştigat în faţă echipei CS Kira Târgovişte cu 8-4.

DJTS a oferit peste celor 100 de participante pachetele de dulciuri şi diplome.