CSM Târgovişte a pierdut titlul în faţa lui ICIM Arad, după ce a condus cu 18-0 în debutului meciului cinci al finalei

0
Începand cu finalul sfertului 3, aradencele au preluat controlul şi s-au impus

18-0! Aceasta a fost diferenţa dintre CSM Târgovişte şi ICIM Arad în debutul meciului 5, într-o partidă contând pentru finala Campionatului Naţional de baschet feminin. Apoi, încet dar sigur, Aradul a recuperat până a luat conducerea 47-45.

Au urmat minute bune în care nici fetele de la CSM, nici cele de la Arad nu s-au impus la cârma jocului. Începand cu finalul sfertului 3, aradencele au preluat controlul şi s-au impus, până la urmă. Scor final: 82-85 (27-14, 13-19, 16-25, 26-27). Aşadar, CSM-ul pierde titlul acasă, în Sala Polivalentă, cu o sală arhiplină.

Antrenorul lui ICIM Arad, Dan Moraru, a declarat la finalul victoriei obţinute de elevele sale: "E un titlul de criză, a fost luat cu bani foarte puţini. Sper ca această echipă să existe în continuare. Am obţinut toate trofeele care se puteau câştiga, Cupa Europei Centrale, titlul de campioană, am jucat finala Cupei. Este extraordinar!"