Navigaţia europeană prin satelit: Galileo lansează doi noi sateliţi
0
Pe 21 august 2014 au fost lansaţi în spaţiu doi noi sateliţi în cadrul programului de navigaţie prin satelit Galileo al Uniunii Europene, ajungându-se astfel la un număr total de şase sateliţi pe orbită. Lansarea va avea loc la portul spaţial european din Kourou, Guyana Franceză, la ora 14.31 CET şi poate fi urmărită prin live streaming aici.
Lansarea marchează o etapă importantă pentru Galileo, reprezentând un pas înainte în vederea realizării unui sistem complet de navigaţie prin satelit deţinut de Uniunea Europeană. Aceşti doi sateliţi sunt primii dintr-o nouă serie de sateliţi deţinuţi în totalitate de UE. Ca urmare a lansării unor sateliţi suplimentari, disponibilitatea şi gradul de acoperire al semnalului Galileo vor creşte treptat şi, în curând, se va putea trece la faza operaţională deplină a programului. Sateliţii care vor fi lansaţi, Doresa şi Milena, poartă numele alese de către doi elevi care au câştigat un concurs de desen organizat la nivelul UE.
Beneficiile sistemului de navigaţie prin satelit al UE
Informaţiile îmbunătăţite privind stabilirea poziţiei în timp şi spaţiu furnizate de Galileo vor avea implicaţii pozitive pentru multe servicii şi mulţi utilizatori din Europa. Produsele folosite zilnic, de exemplu telefoanele mobile şi dispozitivele de navigaţie instalate la bordul autovehiculelor vor beneficia de pe urma preciziei suplimentare oferite de Galileo. Datele de navigaţie prin satelit oferite de Galileo vor contribui, de asemenea, la servicii esenţiale pentru cetăţeni şi utilizatori, de exemplu, ele vor spori siguranţa sistemelor de transport feroviar şi rutier şi vor îmbunătăţi răspunsul în situaţii de urgenţă.
Serviciul european geostaţionar mixt de navigare (EGNOS), un serviciu complementar programului Galileo, oferă deja o serie de beneficii. EGNOS este folosit, de exemplu, de industria aviatică pentru a oferi exactitatea de poziţionare necesară pentru aterizări mai precise, reducerea întârzierilor şi a redirecţionărilor şi obţinerea unor rute mai eficiente în Europa.
După ce va intra în faza operaţională, Galileo va permite dezvoltarea unei serii largi de noi produse şi servicii inovatoare în alte industrii şi va genera creştere economică, inovare şi locuri de muncă cu înaltă calificare. În 2013, piaţa mondială anuală a produselor şi serviciilor globale de navigaţie prin satelit a fost evaluată la 175 de miliarde de euro şi este de aşteptat să crească în următorii ani la o valoare de aproximativ 237 de miliarde de euro până în 2020.
Paşii următori
Comisia îşi propune ca întreaga constelaţie de 30 de sateliţi Galileo (care include şase sateliţi activi de rezervă pe orbită) să devină operaţională înainte de sfârşitul acestui deceniu.
Pentru a promova dezvoltarea economică şi a maximiza beneficiile socioeconomice aşteptate de la acest sistem, Comisia intenţionează să actualizeze planul de acţiune al UE privind aplicaţiile sistemului global de navigaţie prin satelit şi va propune noi măsuri pentru a promova utilizarea Galileo.