Olimpia a terminat cu o înfrângere sezonul regulat. Unirea Tărlungeni – Olimpia Satu Mare 1-0. Program play-off

0

Jucătorii Olimpiei nu s-au omorât cu firea nici în ultimul joc al sezonului regulat din Liga a II-a, bifând a doua înfrângere consecutivă. Sătmărenii au cedat la limită, scor 0-1, în faţa Unirii Tărlungeni, în etapa a 22-a, seria a 2-a.

Văzuţi cu sacii în căruţă şi cu promovarea în playoff, rezolvată încă cu trei etape înainte de terminarea sezonului regulat, jucătorii Olimpiei au dezamăgit şi în deplasarea de la Tărlungeni, asta după ce au pierdut, scor 1-2, şi în jocul de acasă cu FC Olt.

Dacă în partida pierdută cu oltenii Tibi Csik avea ceva circumstanţe atenuante în sensul că a folosit garnitura a doua în meciul de la Tărlungeni antrenorul sătmărenilor a aruncat în luptă ce avea mai bun, începând cu echipa standard: Anca-Trip – Muntean, Mureşan, Heil, Iuhas (C) – Villand, Onicaş – Rus, Sălăgeanu, Selagea – Mărkuş.

Chiar şi aşa “galben albaştri” au avut o prestaţie palidă reuşind de puţine ori să ameninţe poarta gazdelor. Doar lovitura liberă executată de Sălăgeanu (minutul 15) şi ocazia lui Heill (minutul 18) pot fi trecute în dreptul ocaziilor pentru echipa de pe Someş.

Singurul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 41 după ce Vlăsceanu a centrat bine pe dreapta, la nivelul ierbii, iar Sorin Marin a marcat cu latul din 6 metri.

Etapa a 22-a a Ligii 2, ultima a sezonului regulat, a rezolvat ordinea poziţiilor finale ale echipelor din Seria a II-a înaintea partidelor din play-off. Cele şase formaţii se ştiau încă din runda trecută.

Play-off-ul Seriei a II-a va debuta pe 4 aprilie, acolo unde s-au calificat echipele: ACS Poli Timişoara, Metalul Reşiţa, FC Olt Slatina, Unirea Tărlungeni, CS Mioveni şi Olimpia Satu Mare.

CLASAMENT:

1. ACS Poli Timişoara 20 12 6 2 30-8 42 pct.
2. Metalul Reşiţa 20 10 6 4 26-19 36
3. FC Olt Slatina 20 9 7 4 28-19 34
4. Unirea Tărlungeni 20 9 6 5 22-13 33
5. CS Mioveni 20 9 5 6 17-12 32
6. Olimpia Satu Mare 20 7 4 9 17-19 25

La turneul play-off se porneşte cu toate punctele acumulate în sezonul regulat, prima clasată urmând a promova în Liga 1.