Olimpia este echipa păcii. „Galben albaştri”au bifat a patra înfrângere consecutivă. Olimpia Satu Mare – CS Mioveni 2-4

0

După ce s-au calificat în playoff elevii lui Tibi Csik au lăsat-o moale de tot cu fotbalul, reuşind să meargă din înfrângere în înfrângere. Olimpia a fost învinsă clar şi în partida de sâmbătă, sătmărenii fiind depăşiţi clar de CS Mioveni, scor 2-4 într-o partidă care a contat pentru etapa a 3-a din playoff.

Înainte de începerea partidei s-a ţinut un moment de reculegere în memoria Paulei Raţ fiica fostului preşedinte al Olimpiei, Catrinel Raţ, decedată într-un accident de maşină.

Olimpia Satu Mare este ciuca bătăii în seria a 2-a acolo unde n-a mai câştigat de şapte etape. Ce îngrijorează însă este jocul fără orizont al sătmărenilor în care apărarea este o glumă proastă şi care este depăşită indiferent de adversar.

Aşa că nu este de mirare că lumea nu se mai înghesuie la stadion, audienţa din meciul cu Mioveniul depăşind de puţin 100 de spectatori din care probabil jumate erau rudele jucătorilor.

Revenind la meciul propriu zis putem spune că oaspeţii i-au dominat pe galben albaştri la toate capitolele. Argeşenii au început debordant partida şi după 12 minute conduceau cu 1-0 prin golul lui Răuţă. Speranţele Olimpiei au fost reaprinse, şase minute mai târziu, când Sălăgeanu a avut o execuţie de chinogramă, şut violent din 16 metri sub bară.

N-avea să fie decât un simplu foc de paie deoarece echipa lui Claudiu Niculescu preia frâiele jocului şi mai înscrie de două ori: în minutul 77 prin Honciu şi în minutul 86 prin Năstăsie, ultimul ridiculizând fundaşii centrali şi portarul cu o serie de driblinguri trimiţând din 4 metri în poarta goală.

În minutul 90 Cadar mai aduce de doi lei speranţă Olimpiei marcând din vole însă visele le sunt risipite total gazdelor după ce în ultimul minut al prelungirilor Honciu profită de o eroare a lui Onicaş şi Heil şi marchează lejer.

La conferinţa de presă Tibi Csik şi-a pus cenuşă în cap şi l-a enumerat pe Onicaş ca fiind veriga slabă a echipei.

„Nu există concentrare sau atenţia sporită, iar echipa cu care am jucat astăzi a profitat imediat de greşeli şi aţi văzut ce s-a întâmplat. Noi nu am profitat de loviturile libere foarte bine bătute de Sălăgeanu şi am pierdut meciul şi merităm criticile şi le acceptăm atât eu, cât şi jucătorii. Onicaş, din punct de vedere defensiv nu a făcut astăzi un joc strălucit sau bun, nici Bic nu a jucat ca săptămâna trecută”, a spus Tibi Csik.

În schimb Claudiu Niculescu, tehnicianul Mioveniului, a fost mult mai jovial şi a spus că dedică victoria primarului din Mioveni, cu ocazia zilei acestuia de naştere.

„Speram la o victorie, dar nu atât de clară pentru că aici la Satu Mare este un teren unde se câştigă foarte greu. Nu multe echipe au reuşit acest lucru în tot campionatul. Ne bucură foarte mult acestă victorie pentru că ne consolideză nouă această poziţie din clasament şi ne dă speranţe pe mai departe să încercăm să atingem podiumul clasamentului. Avem şanse reale, vom lupta până la final pentru acest lucru. Vreau să felicit băieţii pentru că au avut o atitudine bună cu mici excepţii. Felicit şi echipa gazdă deoarece s-a comportat exemplar.Am avut nişte gazde aşa cum trebuie să fie o gazdă, aşa îi vom primi şi noi la Mioveni când vor veni acolo, Vreau să-l felicit pe Tibi pentru tot ce a făcut până acum şi să-i urez multă baftă în continuare.Victoria îi este dedicată primarului din Mioveni cu ocazia zilei lui de naştere”, a declarat Niculescu.

OLIMPIA- Anca- Munteanu, Onicaş, Heil, Iuhas- Rus, Bic (76 Cadar),Villand(74 Schwarzkopf), Sălăgeanu – Faur(46 Selagea), Mărkus. Antrenor Tibi Csik.

CS MIOVENI- Popescu-Negoiţă, Ali, Cucui, Stoica- Răuţă, Mârzeanu, Popa, Gălan ( 46 Honciu)-Ayza, Nilă(75 Năstăsie) . Antrenor Claudiu Niculescu

Vă mai recomandăm

Olimpia a intrat în săptămâna patimilor. Sătmărenii sunt la a treia înfrângere consecutivă. ACS Poli Timişoara – Olimpia Satu Mare 3-0

Adolescenta care a dat catwalk-ul pe arena luptelor greco-romane. Povestea campioanei care pune băieţii la podea în doi timpi şi trei mişcări