Trei elevi din Prahova s-au calificat la olimpiade internaţionale

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cele trei eleve din Prahova vor participa la fazele internaţionale ale olimpiadelor FOTO Adevărul
Cele trei eleve din Prahova vor participa la fazele internaţionale ale olimpiadelor FOTO Adevărul

Trei elevi din Prahova vor participa la fazele internaţionale ale olimpiadelor şcolare. Toţi cei trei olimpici sunt fete, iar două dintre ele sunt de la Colegiul Naţional I.L. Caragiale din Ploieşti

Centrul Judeţean de Excelenţă Prahova, a cărei misiune este promovarea şi sprijinirea elevilor capabili de performanţă, în toate domeniile, dar şi de a forma un nucleu educaţional orientat către dezvoltarea capacităţilor individuale la nivel maximal, va fi reprezentat la fazele internaţionale ale olimpiadelor şcolare de trei elevi din Prahova.

Este vorba despre Alexa Maria Tudose, elevă în clasa a VIII-a la Colegiul Naţional Ion Luca Caragiale din Ploieşti, care s-a calificat la Olimpiada Balcanică de Informatică pentru Juniori (JBOI), precum şi la Turneul Internaţional de Informatică Shumen, Bulgaria.

La rândul lor, Iulia Maria Condruz, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Naţional Militar Dimitrie Cantemir, Breaza şi Diana Manolescu, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Naţional I.L. Caragiale Ploieşti s-au calificat la Olimpiada Internaţională de Limba şi Literatura Română.

Mai puteţi citi

Profesorul român care şi-a sacrificat viaţa în America pentru a salva studenţii. A supravieţuit Holocaustului, dar a fost ucis în masacrul de la Virginia Tech

Un preot a făcut o grădiniţă: „Când am epuizat resursele fizice, am înmulţit rugăciunile. Preotul nu este un bărbos în haină neagră, ci un partener de joacă“

Ploieşti

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite