Falşi medici au înşelat o femeie cu 4.000 de lei, după ce i-au spus că ginerele ei a suferit un accident grav

0
Publicat:
Ultima actualizare:

O femeie din Hunedoara a plătit 4.000 de lei unor escroci, care au înşelat-o spunându-i că ginerele ei a suferit un accident grav şi are nevoie de o intervenţie medicală costisitoare.

O femeie în vârstă de 79 de ani s-a prezentat la Poliţia Municipiului Hunedoara şi a reclamat faptul că a fost apelată pe telefonul fix de către o persoană de sex masculin, care a întrebat-o dacă are un ginere şi după ce aceasta i-a confirmat, persoana s-a prezentat ca fiind medic chirurg şi a informat-o că ginerele său a fost implicat într-un un accident rutier în urma căruia a suferit răni grave, la nivelul picioarelor şi la cap, fiind transportat la un spital din Târgu Mureş.

Presupusul medic a solicitat 10.000 de lei pentru efectuarea de urgenţă a unei intervenţii chirurgicale (în caz contrar ginerele putând să rămână paralizat), comunicându-i totodată şi modalitatea prin care să transmită suma de bani.

„Persoana vătămată, după ce şi-a notat datele comunicate, s-a deplasat la cea mai apropiată unitate bancară, de unde a depus în contul indicat 4.000 de lei (sumă de care a dispus în acel moment), după care a revenit la domiciliu şi a luat legătura telefonic cu fiica sa, constatând astfel că a fost înşelată”, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean Hunedoara.


Vă recomandăm şi:

FOTO Accident rutier mortal pe DN 68 Haţeg - Caransebeş, provocat de un şofer care a intrat pe contrasens

Un şofer a murit zdrobit într-un accident rutier  petrecut marţi dimineaţă în apropiere de Haţeg, pe Drumul Naţional 68. Bărbatul a intrat cu maşina pe contrasens şi a lovit un alt autoturism.

FOTO Tragedie dublă pe şoseaua Cinciş - Hunedoara: un tânăr a plonjat cu maşina într-o râpă. Tatăl său şi un vecin au murit

Doi hunedoreni au murit pe loc, în această seară, după ce maşina cu care se deplasau pe drumul judeţean Hunedoara – Cinciş s-a prăbuşit într-o râpă. Tragedia a fost provocată de un tânăr, care a aţipit la volan.

VIDEO Durere şi revoltă în Hunedoara: mesajele emoţionante după accidentul în care a murit o elevă de 17 ani

Accidentul în care o elevă a murit, petrecut pe Bulevardul 1848 din Hunedoara, a dat naştere unui val de reacţii dure din partea hunedorenilor. Oamenii deplâng soarta adolescentei decedate după ce a fost lovită de maşina condusă de un tânăr, în zona unei treceri de pietoni neiluminiate, dar în acelaşi timp critică autorităţile.

Hunedoara

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite