FOTOGALERIE CSM Dunărea Giurgiu – HC Activ CSO Plopeni 20-20 în Divizia A de handbal feminin

0

Echipa de handbal feminin CSM Dunărea Giurgiu a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 20-20, meciul disputat în compania formaţiei HC Activ CSO Plopeni. Meciul a contat pentru cea de-a cincea etapă a Diviziei A (Seria A) de senioare.

CSM Dunărea Giurgiu n-a reuşit decât un rezultat de egalitate în faţa unei echipe care până în această etapă nu acumulase niciun punct.

Cele două formaţii au alternat la conducerea jocului, meciul fiind unul echilibrat.

Formaţia oaspete a început mai bine meciul, conducând chiar la trei goluri diferenţă (7-4, minutul 15).

CSM Dunărea Giurgiu a reuşit să recupereze în a doua jumătate a primei reprize, egalând la 9 în minutul 27 şi intrând la pauză cu avantaj minim (10-9) graţie aruncărilor de la distanţă ale “căpitanului” Alexandra Georgescu.

Gazdele dau senzaţia că pot câştiga acest meci în actul secund, însă prahovencele revin pe tabelă şi trec din nou în avantaj în minutul 42 (14-13).

Final incandescent

Din acest moment cele două echipe merg cap la cap până în minutul 55 când oaspetele iau un avans de două goluri (18-16).

Portarul celor de la Plopeni face minuni în poartă, Tania Nacu este sigură la aruncările de la 7 metri în timp ce Simona Costache, cea mai experimentată jucătoare din lotul oaspetelor coordonează excelent atacurile echipei sale.

În minutul 58, la scorul de 19-18, CSO Plopeni are şansa unui contraatac, însă gazdele recuperează iar Alexandra Cheosea aduce egalarea.

Tania Nacu transformă o aruncare de la 7 metri în ultimul minut, iar Cristina Mircescu egalează la 20 cu un gol de pe extrema stângă.

Prahovencele pot câştiga însă pierd atacul atunci când mai erau numai 10 secunde de joc. CSM Dunărea obţine o aruncare de la 9 metri în ultima secundă, însă Alexandra Georgescu trimite peste poartă.

CSM Dunărea Giurgiu – HC Activ CSO Plopeni 20-20 (10-9)

CSM Dunărea Giurgiu
Lifu – Orbeşteanu (3 goluri), Caraşol (1), Pencu (1), Mircescu (6), Georgescu (7), Cazacu (1).
Au mai evoluat: Fînaru – Cheosea (1), A. Constantin, A. Popa.
Antrenor: Virgil GEORGESCU

HC Activ CSO Plopeni
Istrătescu – A. Puiu (2 goluri), Nacu (5), Silişteanu, Bucă (6), Ciuclaru (2), A. Badea, Taivan (2).
Au mai evoluat: S. Costache (2), Movileanu (1), Ariton, A. Ion.
Antrenor: Florin CIUPITU

Sala Sporturilor „Chauncey Hardy”, Giurgiu
Spectatori:200
Procentaje 7 metri: 100% (3 din 3) / 83% (5 din 6)
Eliminări 2 minute: 1 / 4
Lovituri libere (9 metri): 29 / 25
Golghetera meciului: Alexandra Georgescu (CSM Dunărea Giurgiu)
Jucătoarea meciului: Anca Istrătescu (HC Activ CSO Plopeni)

În urma acestui rezultat, CSM Dunărea Giurgiu ocupă locul 7 în clasamentul Diviziei A (Seria A) cu 4 puncte.

Seria este condusă de CSM Unirea Slobozia şi ACS Şcoala 181 SSP Bucureşti, ambele cu maximum de puncte, 15.

Următorul meci al formaţiei antrenate de Virgil Georgescu va avea loc sâmbătă, 26 octombrie, tot pe teren propriu, cu CS Ştiinţa Bacău (locul 5).