Maraton pentru copii la Schela! Câştigători au ieşit toţi cei 120 de participanţi.

0

Competiţia sportivă a fost organizată de primarii a două localităţi - Schela şi Independenţa - în colaborare cu şcolile din cele două localităţi. Concurenţii au alergat în regim de ştafetă iar la final cu toţii au fost câştigători.

Sâmbătă, în comuna Schela, a avut loc o manifestare sportivă de amploare, EcoKids Marathon, la care au luat parte 120 de copii din localităţile Independenţa şi Schela. Acţiunea a fost organizată de Primăria comunei Schela, Primăria comunei Independenţa, Şcoala Gimnazială „Lascăr Catargiu” din Schela şi Şcoala Gimnazială din Independenţa. Elevii participanţi au fost selectaţi de la cele două unităţi de învăţământ implicate în eveniment, câte 60 din fiecare comună, împărţiţi în patru grupe: clasa a V-a, clasa a VI-a, clasa a VII-a şi clasa a VIII-a.

Maratonul s-a desfăşurat pe artera principală din Schela, pe o distanţă de 1,7 km, în sistem ştafetă: se pleca dintr-un capăt, pe o distanţă de 850 metri, după care colegii de ştafetă, de la capătul opus, preluau cursa în sens invers, până la punctul de start. Nu a fost o competiţie uşoară, rezistenţa şi pregătirea fizică, spunându-şi cuvântul la finalul competiţiei.

Cei care au urcat pe podium au avut toate motivele să fie bucuroşi pentru reuşita lor: locul 3 a câştigat două mingi de fotbal profesionale, locul 2 s-a ales cu un set de role, dotat cu mănuşi şi cască de protecţie, iar locul întâi a plecat acasă cu o bicicletă robustă, cască de protecţie şi mănuşi. Şi pentru ca bucuria să fie şi mai mare, organizatorii au acordat câte două premii 1, 2 şi 3, respectiv unul pentru comuna Schela şi altul pentru comuna Independenţa.

A fost un eveniment în care am urmărit să promovăm practicarea sportului pentru o viaţă sănătoasă. Ne-am adresat prin acest demers celor tineri pentru că ei sunt viitorul şi trebuie să îi sprijinim aşa cum trebuie dacă vrem să ajungă la un nivel ridicat de performanţă. Vremea a ţinut cu noi, participarea a fost numeroasă şi scopul nostru a fost atins: să vedem bucurie pe chipul copiilor”, a declarat Maricel Petrea, primarul comunei Schela.

De partea cealaltă, primarul din Independenţa a adăugat faptul că maratonul a apropiat cele două comunităţi, chiar dacă nu toţi au urcat pe podium. „Eu zic că toţi au fost câştigători şi asta pentru că o competiţie sportivă a adus alături pe oamenii din Schela şi Independenţa. Nu ne vom opri aici, anul viitor vom organiza o acţiune asemănătoare la Independenţa pentru că prin colaborare se pot realiza lucruri benefice pentru ambele comunităţi”, a declarat Viorel Tărbuc, primarul comunei Independenţa.

La finalul maratonului, toţi cei 120 de copii au avut parte de o altă surpriză din partea organizatorilor: fiecare copil a primit un premiu de participare constând într-un trening şi încălţăminte sport !