Gloria Buzău, prima victorie după revenirea în Liga a doua

0
Fotbaliştii Gloriei şi-au luat revanşa după eşecul din Cupa României  FOTO: FC Gloria Buzău

Sâmbătă, în cadrul etapei a V-a a Ligii a doua, Gloria Buzău s-a impus lejer, cu scorul de 3-0, în confruntarea de pe teren propriu cu formaţia Rapid CFR Suceava.

Gloria a marcat pentru prima dată în minutul 27, prin Verdeş, care, rămas liber, a înscris simplu ca la antrenament din trei metri, fructificând astfel centrarea de pe dreapta a lui Gabriel Ion. Peste doar cinci minute, gazdele au reuşit să îşi dubleze avantajul graţie lui Burlacu, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Mijlocaşul buzoian a primit o pasă excelentă de la Marcu şi, cu un şut din suprafaţa de pedeapsă, l-a învins pe portarul Pascal. În minutul 41, acelaşi Burlacu s-a aflat şi la originea celui de al treilea gol, goalkepeerul sucevean respingând mingea şutată de acesta, până la Verdeş iar atacantul Gloriei şi-a trecut în cont dubla.

3 - 0 a fost scorul consemnat la pauză şi a rămas la fel şi după ultimul fluier al arbitrului, în ciuda ocaziilor create de trupa lui Viorel Ion în partea secundă a meciului, cele mai clare fiind irosite de Matei, Verdeş, Bobe şi Gabriel Ion.

Etapa următoare, Gloria se va deplasa la Galaţi, acolo unde, de la ora 11, va disputa un meci împotriva formaţiei locale Dunărea.