Gloria Buzău, punct preţios obţinut la Tărlungeni, după un hat-trick semnat Cristian Pantelie

0
Gloria Buzău va evolua şi la anul în Liga a doua

Gloria Buzău a obţinut astazi un punct preţios, în deplasare, pe terenul formaţiei Unirea Tărlungeni. Gazdele au condus de trei ori la rând, dar de fiecare dată buzoienii au reuşit egalarea.

Toate cele trei goluri ale buzoienilor au fost reuşite de atacantul Cristian Pantelie: două în prima repriză şi unul după pauză.

În aceeaşi rundă, CF Brăila a învins cu 5-2 pe teren propriu pe Rapid Suceava şi a trecut pe locul 2, înaintea Gloriei în clasament. În ultima etapă, sâmbăta viitoare, Gloria Buzău va juca pe teren propriu cu Dunărea Galaţi.

Gloria Buzău s-a salvat de la retrogradare după ce, joi după-amiază, Comitetul Executiv al FRF a decis ca din sezonul 2014 - 2015 să crească de la 12 la 14 numărul de echipe din fiecare serie a Ligii a doua. Astfel, din seria Gloriei, va mai retrograda doar Farul Constanţa, ultima clasată.

Citeşte şi: Buzoianca Steluţa Duţă, în căutarea celei de-a patra medalii de aur la europene