Premieră: toate spitalele de stat braşovene au încheiat 2015 cu excedent bugetar
0
Preşedintele Comisiei de sănătate a Consiliului Judeţean Braşov, Mariana Câju, a anunţat, astăzi, care este situaţia din spitalele braşovene.
Astfel, Spitalul Judeţean are un excendent de 12 milioane de lei (din care 6 milioane de lei vor fi folosiţi pentru achiziţia de aparatură), Spitalul de Neuropsihiatrie – 6 milioane de lei, Pediatria – aproximativ 1 milion de lei, Spitalul de Boli Infecţioase – 5 milioane de lei, iar Maternitatea – 2,5 milioane de lei. Acum se fac discuţiile pentru bugetul pentru anul viitor, iar propunerile de repartizare a banilor vor terbui aprobate de plenul Consiliului Judeţean.
De asemenea, Câju a făcut şi un bilanţ al investiţiilor în Sănătate. Anul trecut s-a finalizat procedură de licitaţie pentru corpul B de la Spitalul Judeţean de Urgenţă. Proiectarea va fi gata la sfârşitul lunii martie, iar în şedinţa Consiliului Judeţean din aprilie sper să votăm indicatorii tehnico-economici, ca să înceapă în cât mai scurt timp lucrările. Investiţia este de 20 de milioane de lei, iar după această investiţie, care are termen de doi ani, Spitalul Judeţean va fi finalizat complet. Sperăm ca lucrările să fie finalizate într-un an şi jumătate. Capacitatea Spitalului Judeţean este de 875 de paturi. Toate saloanele şi rezervele vor avea grupuri sanitare proprii”, a precizat Câju.
Tot la Spitalul Judeţean, după ce se finalizează această reabilitare, edilii judeţeni au în vedere ca pentru exerciţiul financiar 2014 – 2020 să se realizeze extinderea Unităţii pentru Primiri Urgenţă cu fonduri europene. „la această roă nu ştim dacă această extindere va fi eligibilă pentru a primi fonduri europene, chiar azi am avut discuţii pe această temă la Consiliul Judeţean. De asemenea, mai dorim să construim un corp nou pentru Spitalul Judeţean, cu fonduri de la CJ sau Ministerul Sănătăţii”, a precizat Câju.
Ea a anunţat că au fost alocate 23 de milioane de lei pentru modernizarea corpului vechi al Maternităţii, dintr-un credit aprobat de Banca Mondială. Dacă banii nu sunt suficienţi şi pentru dotare, pentru echipamente vor fi alocaţi bani de la bugetul judeţului (conducerea spitalului a cerut la acest capitol 3,5 milioane de lei). Lucrările la Maternitate vor fi finalizate până la vară.
O altă veste bună este aceea că anul trecut s-a cumpărat toată aparatura pentru Centrul de Transplant Renal, şi vom primi şi un angiograf, prin lobby-ul specialiştilor de la Cardiologie, de al Ministerul Sănătăţii. de asemenea, pentru 2017, suntem incluşi pe lista celor opt spitale care vor primi accelarator de particule, meritul apaţinând senatorului Marius Neculoiu.