Dus de urgenţă la spital după ce s-a electrocutat în timp ce lucra la un transformator, a căzut într-un şanţ şi s-a lovit la cap
0
Personalul de serviciu din cadrul Secţiei 1 de Poliţie Rurală Brăila a fost sesizat cu privire la faptul că, la o societate comercială din comuna Vădeni, a avut loc un accident de muncă în urma căruia angajatul F.Felician (42 de ani), din municipiu, s-a electrocutat, fiind necesară transportarea lui la Spitalul Judeţean de Urgenţă Brăila.
Cercetările desfăşurate de poliţişti la faţa locului au stabilit că, din dispoziţia conducerii unităţii, mai mulţi muncitori au efectuat o intervenţie autorizată asupra unui transformator de înaltă tensiune, aflat pe platforma agrozootehnică Baldovineşti. La un moment dat, unul dintre muncitori, posibil în urma unei electrocutări, a căzut într-un şanţ şi s-a lovit la cap.
"La cercetarea la faţa locului au participat şi un inspector din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Brăila şi un reprezentant din cadrul unei societăţi de furnizare a energiei electrice", se arată în buletinul de presă al Poliţiei.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă, iar după finalizarea cercetărilor urmează să fie înaintate Parchetului propunerile legale.