FC Botoşani mai puternică în deplasare decât pe teren propriu

0
Botosanenii aua cumulat opt puncte in primele patru etape FOTO fcbotosani.ro

După victoria de vineri seară din partida cu FC Braşov, roş-alb-abaştrii ocupă prima poziţie, într-un clasament provizoriu al Ligii I.

Botoşanenii sunt mai buni în meciurile din deplasare decât în meciurile de acasă. În primele patru etape, elevii ljui Cristi Popovici au reuşit să obţină şase puncte din şase posibile, în partidele de la Mediaş şi Braşov. În amnbele meciuri, FC Botoşani a învins cu 2-1.

Asta în timp ce în ce în meciurile de pe teren propriu roş-alb-albaştrii au obţinut câte un punct.

FC Botoşani s-a impus şi în meciul, disputat în compania formaţiei FC Braşov contând pentru etapa a IV a, cu scorul de 2-1.

Golurile botoşănenilor  au fost marcate de Gabriel Vaşvari, în minutul 41 din penalty şi fostul jucător al FC Braşov, Attila Hadnagy în minutul 56.

Braşovenii au redus din diferenţă printr-un gol marcat în minutul 79 de Bruno Madeira.

În urma acestui rezultat, FC Botoşani se află pe prima poziţie a clasamentului provizoriu cu opt puncte obţinute în primele patru etape.

Din păcate, partida de la Braşov nu s-a încheiat fără incidente. După fluierul final al centralului Adrian Cojocariu , Georgian Păun a avut o ieşire nervoasă şi l-a lovit pe căpitanul botoşănenilor, Gabriel Vaşvari. Gestul lui Păun a trecut însă neobservat de arbitru.