HCM Baia Mare s-a impus în prima partidă jucată în Cupa României

0
HCM Baia Mare a câştigat prima partidă din Cupa României Foto: Adevărul

Deţinătoarea Cupei României la handbal feminin s-a impus categoric în prima partidă disputată la Târgovişte. Fetele antrenate de Costică Buceschi au câştigat cu scorul de 33-27 partida disputată împotriva celor de la HCM Râmnicu Vâlcea. HCM Baia Mare a plecat la Târgovişte cu gândul să câştige pentru a doua oară consecutiv Cupa României.

HCM Baia Mare a învins cu 33-27 (17-10) pe HCM Rm. Vâlcea în primul meci disputat la Cupa României, competiţie care are loc în această săptămână la Târgovişte. După un start ezitant, în care băimărencele s-au văzut conduse cu 1-4 după primele cinci minute, totul a intrat în normalitate şi liderul la zi din Liga Naţională s-a desprins la 7 goluri până la pauză. Diferenţa a crescut chiar şi la 13 goluri în favoarea maramureşencelor (29-16 în min. 47) motiv pentru antrenorul Costică Buceschi să-şi odihnească titularele pentru meciul următor.

HCM Baia Mare: Cetăţeanu (15 int. bune, inclusiv o aruncare de la 7 m apărată) - Ardean Elisei 8, Tătar 4, Geiger 3, Rudics 3, Oltean 2, Bondar 2, Diniş Vârtic 2, Nechita 2, Marin 2 (2), Pîrvuţ 1, Buceschi 1, Szücs 1, Tomescu 1, Ghionea 1 (1). Antrenori: C. Buceschi şi M. Kovacs.

HCM Rm. Vâlcea: Guiu, Sântămărean - J. Luca 11 (1), Vădineanu 8 (7), D. Predoi 2, Cherăscu 2, R. Tamas 1, Lazarin 1, Stoicănescu 1, Chirilă 1, R. Constantinescu, Andrei,  M. Pătuleanu. Antrenori: S. Gogârlă şi M. Rădoi.

Aruncări de la 7 m: 4-9 (transformate 3-8, au ratat Buceschi respectiv J. Luca).
Minute de eliminare: 6-6.