Separatiştii proruşi anunţă retragerea artileriei din estul Ucrainei

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Liderii separatiştilor proruşi au anunţat marţi că au început retragerea artileriei din estul Ucrainei, din zonele din care s-a retras şi armata ucraineană, conform acordului negociat la Minsk, relatează AFP. În ciuda armistiţiului încheiat la începutul lunii septembrie, criza din Ucraina s-a acutizat, iar luptele continuă să facă victime.

„Ne-am retras artileria din zonele în care forţele guvernamentale ucrainene au făcut acelaşi lucru. În zonele de unde artileria ucraineană nu s-a retras, nu ne-am retras nici noi”, a declarat premierul autoproclamat al aşa-zisei Republici Populare Doneţk, citat de agenţia rusă de ştiri Interfax şi preluat de Mediafax. „Acest lucru se referă la tunurile de artilerie cu un calibru mai mare de 100 de milimetri”, a precizat el.

Criza din Ucraina s-a acutizat, pe măsură ce luptele continuă în ciuda armistiţiului încheiat la începutul lunii septembrie între Kiev şi separatiştii proruşi. 

În ciuda armistiţiului încheiat la începutul lunii septembrie de preşedintele ucrainean Petro Poroşenko şi liderii separatişti, luptele s-au reluat în mai multe puncte din estul Ucrainei, cele mai dure confruntări având loc în Doneţk. Aeroportul de aici a fost atacat cu focuri de artilerie, transmit corespondenţii străini de presă. Oraşul este în continuare zguduit de explozii şi focuri de armă. Aeroportul ar fi fost atacat chiar cu un sistem de rachete Grad, a anunţat colonelul Andri Lisenko, purtătorul de cuvânt al Consiliului pentru Apărare şi Securitate Naţională din Ucraina. Chiar şi oficialii ruşi recunosc că luptele continuă deşi, oficial, în zonă este decretat un armistiţiu. 

Moscova: „Procesul de pace face progrese”

„Schimburi sporadice de focuri au loc de ambele părţi, însă procesul de stabilire a unei păci durabile înregistrează progrese”, a spus Serghei Lavrov, ministrul de Externe de la Moscova. 

Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE) a anunţat că un convoi de vehicule ruse s-au strâns săptămâna trecută, vineri seară, în apropiere de graniţa cu Ucraina. Până sâmbătă dimineaţă, toate vehiculele trecuseră în Ucraina, fără a fi controlate.

Procesul nu a implicat vameşi ucraineni, a subliniat şi un oficial rus, conform unui comunicat emis de OSCE. „Vameşii ucraineni au fost invitaţi să controleze convoiul la punctul de frontieră Doneţk, însă au respins oferta”, a declarat un purtător de cuvânt al Serviciului Federal de Securitate din Rusia, potrivit CNN.

Camioanele - nu este clar câte - transportau 2.000 de tone de alimente, generatoare electricce, medicamente şi pături către regiunea Lugansk, transmite agenţia rusă de ştiri Itar-Tass. Convoiul a fost întâmpinat de oameni cu steaguri ruse în mâini, iar femeile plângeau, arată aceeaşi sursă. Camioanele au trecut înapoi în Rusia sâmbătă seară.

Pe 22 august, convoiul rus staţionat de mai multe săptămâni la graniţa cu Ucraina a pătruns pe teritoriul ţării, fără aprobarea Kievului. Vehiculele au trecut printr-un punct de frontieră controlat de separatişti, astfel că nu au fost verificate de vameşi ucraineni. Deşi ruşii susţin că au aprobarea Crucii Roşii, organizaţia internaţională a negat.

Oficialii ruşi anunţă că au luat această decizie pentru că se tem că, atunci când în final vor primi toate avizele, „nu va mai avea cine să primească ajutoarele”.

Guvernul de la Kiev a acuzat Rusia de „invazie directă”, după ce anunţase anterior că va considera o astfel de manevră un act de agresiune. De mai multe săptămâni, ucrainenii, NATO şi UE avertizează că este posibil ca Rusia să încerce să invadeze Ucraina sub pretextul unei misiuni umanitare.

De la începutul lunii august, ruşii au încercat de mai multe ori să trimită diverse convoaie în Ucraina. După ce ruşii au dublat numărul soldaţilor mobilizaţi la graniţa cu Ucraina, aceştia continuă să tatoneze terenul pentru o eventuală forţare a graniţelor. Armata rusă a organizat un nou „convoi umanitar”, pe care-l ţin foarte aproape de un punct de frontieră, a declarat Valeri Chali, adjunct al Administraţiei Prezidenţiale Ucrainene, avertizând că, dacă acest convoi ar fi intrat în Ucraina, ar fi putut provoca un război deschis, total, între cele două ţări. 

Pe 6 august, Kievul a avertizat pentru prima dată că ruşii intenţionează să se folosească de o misiune ori „umanitară”, ori „de menţinere a păcii” pentru a invada Ucraina. 

„Un contingent de forţe pacificatoare, care se află de mai bine de cinci luni la graniţa ruso-ucraineană, cu greu poate fi numită misiune de menţinere a păcii. Prin urmare, mobilizarea ei în Ucraina va fi considerată o agresiune directă şi deschisă. Am încrederea că, astăzi, comunitatea internaţională nu va permite mobilizarea de forţe pacificatoare ruse în Ucraina”, a spus Zubko, potrivit „Kyiev Post”.

În ultimele săptămâni, Rusia a trimis aproximativ 17 batalioane la frontiera cu Ucraina, adică între 19.000 şi 21.000 de soldaţi. Trupele sunt de infanterie, de artilerie, blindate de teren şi aeriene, care se află la doar câţiva kilometri de Ucraina. Ruşii ar putea astfel interveni în orice clipă în cazul în care decid să sprijine oficial forţele separatiste proruse care pierd masiv teren în faţa armatei ucrainene. 

În plus, notează cotidianul american „The New York Times”, armata rusă a consolidat masiv componenta de armament greu din zonă, mărind semnificativ numărul rachetelor sol-aer, de la opt la 14 baterii. 

La 5 iulie, armata ucraineană reorganizată sub comanda preşedintelui Petro Poroşenko a demarat o ofensivă asupra estului separatist al Ucrainei. A fost prima ofensivă reală demarată asupra bastioanelor separatiste, de când rebelii au capturat oraşele, în urmă cu mai bine de patru luni. Separatiştii au pierdut teren rapid. Armata i-a scos din mai multe oraşe care deveniseră adevărate fortăreţe şi a eliberat aeroporturi şi puncte de frontieră controlate de rebeli. 

 INFOGRAFIE UCRAINA

La începutul lunii august, armata rusă şi-a dublat efectivele mobilizate la graniţele cu Ucraina, mişcare ce o face pregătită pentru un eventual război cu Ucraina, au avertizat mai mulţi oficiali vestici.

În ultimele săptămâni, Rusia a trimit aproximativ 17 batalioane la frontiera cu Ucraina, adică între 19.000 şi 21.000 de soldaţi. Trupele sunt de infanterie, de artilerie, blindate de teren şi aeriene, care se află la doar câţiva kilometri de Ucraina. Ruşii ar putea astfel interveni în orice clipă în cazul în care decid să sprijine oficial forţele separatiste proruse care pierd masiv teren în faţa armatei ucrainene. 

În plus, notează cotidianul american „The New York Times”, armata rusă a consolidat masiv componenta de armament greu din zonă, mărind semnificativ numărul rachetelor sol-aer, de la opt la 14 baterii. 

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite