Zeci de persoane au fost evacuate în Slănic Prahova, după ce pe o stradă s-a format un crater de 2 metri FOTO VIDEO UPDATE
0Zeci de persoane au fost evacuate, joi dimineața, de pe o stradă din Slănic Prahova după ce în asfalt s-a format, din senin, un crater de 2 metri. Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a decis închiderea străzii 23 August, unde a avut loc incidentul.

UPDATE 20 de persoane au fost evacuate preventiv din cele două blocuri din apropierea locului unde s-a surpat pământul, iar în zonă au fost montați martori care să indice dacă terenul se deplasează în continuare.
Totodată, la fața locului experți în domeniu au ajuns cu un elicopter Black Hawk, în vederea identificării motivului tasării terenului.
„Având în vedere situația de urgență produsă în localitatea Slănic din județul Prahova, generată de tasarea terenului, urmată de formarea unui crater cu adâncimea de aproximativ 2 m pe o suprafață de peste 60 de mp, la nivelul MAI a avut loc o analiză prin care secretarul de stat, șef al DSU, dr. Raed Arafat, a dispus trimiterea la fața locului a unei echipe formată din personal DSU și IGSU, urmând ca aceasta să fie completată în cel mai scurt timp cu specialiști în domeniul construcțiilor și minieri.
Totodată, a fost dispusă și măsura evacuării persoanelor aflate în proximitatea sau în zona afectată până la efectuarea tuturor verificărilor de către specialiștii în domeniu”, informează IGSU.

La finalul anului trecut, într-o altă zonă a orașului au apărut crăpături în sol, care au afectat câteva gospodării și case.
„Trebuie să ținem cont că în Slănic se exploatează sarea de 2000 de ani, iar noi știm doar ce s-a întâmplat în ultimii 200 de ani. Încă nu putem ști dacă trebuie să strămutăm familii din zona afectată. În privința apei din Baia Baciului, a scăzut apa, în timp, și monitorizăm fenomenul”, a declarat primarul Costea Daneluș.
Știre în curs de actualizare.