Miercuri, 26 August 2026
Home
Știri interne
Știri externe
Politică
Securitate şi apărare
Economie
Sport
Stil de viață
Opinii
Video
Ghid de cumpărături
Dezvoltare personală
Adevărul de weekend
Anunțuri în ziar
Ultimele știri ⏱️
Război în Ucraina
Istoria zilei
Politică
Ultimele știri din Politică
Pagina 225
USR strânge semnături pentru demiterea primarului Constanței: „Un oraș cu cetățeni îngropați în taxe abuzive”
USR Constanța a anunțat marți, 25 martie 2205, că a început o campanie de strângere de semnături pentru demiterea primarului Vergil Chițac (PNL).
Politică
25 mar. 2025
Parlamentul a votat sancțiuni mai mari pentru deputații și senatorii care absentează. Dezbateri aprinse în plen
Parlamentarii au votat într-o ședință de plen comun, de la 12.00 o inițiativă de majorare a sancțiunilor care li se aplică în cazul în care absentează nemotivat.
Politică
25 mar. 2025
Foto
Suma cu care trebuie să cotizezi la partid dacă ești numit într-o funcție pe criterii politice. Dezvăluiri dintr-o filială PNL
La PNL s-au a impus noi taxe membrilor partidului care sunt votați sau se află în funcții publice.
Politică
25 mar. 2025
Portret de candidat. Cine este Elena Lasconi, jurnalista ajunsă vârf de lance în USR
Elena Lasconi, candidata USR care a reușit să se claseze pe locul doi în scrutinul anulat anul trecut, a trecut printr-o serie de schimbări în viața sa profesională. De la rolul de jurnalist a ajuns lider de partid și primar.
Alegeri prezidențiale 2025
25 mar. 2025
Crin Antonescu susține că Nicuşor Dan nu este deloc „antisistem”: „A întemeiat un partid, este primar în acest sistem, la al doilea mandat”
Candidatul coaliției, Crin Antonescu, susține că Nicuşor Dan nu este deloc antisistem. „A întemeiat un partid, este primarul Capitalei, la al doilea mandat, şi candidează”, susține acesta.
Politică
25 mar. 2025
Ce spune Bolojan despre întâlnirea cu Nicușor Dan: „Dacă te sună primarul general, e o chestiune de dialog şi de normalitate să te întâlnești”
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, spune că este „un act de normalitate” ca preşedintele ţării să se întâlnească cu liderii partidelor politice sau cu primarul Capitalei.
Politică
24 mar. 2025
Bolojan: „Câștigarea alegerilor de către candidatul Coaliției va contribui la o stabilitate politică. Asta ar fi un lucru cert”
Ilie Bolojan, președintele interimar al României, susține că o victorie a lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale din luna mai va însemna „garanția unei stabilități politice”.
Politică
24 mar. 2025
Bolojan, explicații despre numirea lui Dacian Cioloș în funcția de consilier: „Cheia politică nu trebuie căutată”
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, susține că Dacian Cioloş are calitatea de consilier onorific și nu primeşte bani de la Administraţia Prezidenţială, subliniind că se va ocupa de relaţia cu ţările europene pe proiecte de tip strategic.
Politică
24 mar. 2025
CTP îl ironizează pe Nicușor Dan după ce a spus că l-ar lua consilier pe Iohannis: „Mai bine deschidea gura ca să mănânce niște lalele pe TikTok”
Gazetarul Cristian Tudor Popescu l-a ironizat pe candidatul independent Nicușor Dan care a spus că l-ar lua consilier la Palatul Cotroceni pe Klaus Iohannis. Mai bine bine deschidea gura ca să mănânce niște lalele pe TikTok, a scris CTP pe Facebook.
Politică
24 mar. 2025
Cine sunt candidații care ar intra în turul doi în cursa pentru Cotroceni. Ce arată cel mai recent sondaj
Un candidat conduce cu 30 %, în timp ce lupta este strânsă pentu locul doi, potrivit celui mai recent sondaj realizat de Avangarde.
Politică
24 mar. 2025
Nicuşor Dan a explicat de ce l-ar lua pe Iohannis consilier la Cotroceni. Care este persoana publică pe care „o bârfeşte” cel mai mult
Nicuşor Dan a dezvăluit că, dacă ar câştiga alegerile prezidenţiale şi ar trebui să aleagă un consilier dintre foştii preşedinţi, l-ar prefera pe Klaus Iohannis.
Alegeri prezidențiale 2025
24 mar. 2025
Bolojan, despre Visa Waiver: „Este posibil să avem o amânare. Până la finalul aceste săptămâni vom avea un anunț”
Președintele interimar Ilie Bolojan susține că „este posibil să avem o amânare” în cazul implementării Programului Visa Waiver pentru România
Politică
24 mar. 2025
Paul Stănescu crede că Antonescu este singura opțiune pentru Cotroceni. „Noi nu avem voie să nu câștigăm alegerile în această țară”
Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, a transmis că actuala coaliție de guvernare trebuie să câștige alegerile prezidențiale din luna mai,
Alegeri prezidențiale 2025
24 mar. 2025
Bolojan, despre anularea alegerilor: „Nu ne-a făcut bine nici ca societate, nici ca ţară. Este total de evitat"
Preşedintele interimar Ilie Bolojan consideră că anularea alegerilor din luna noiembrie nu ne-a făcut bine ca ţară. „Este total de evitat”, susține acesta.
Politică
24 mar. 2025
Bolojan susține că nu a discutat cu Ciolacu despre o candidatură la prezidențiale: „Nu neapărat problema președintelui e vitală”
„Nu a existat o ședință de coaliție pe acest subiect”, a răspuns președintele interimar ilie Bolojan întrebat dacă a avut o dicuție cu premierul Marcel Ciolacu despre o posibilă candidatură la prezidențiale.
Politică
24 mar. 2025
Cum va arăta buletinul de vot pentru alegerile prezidențiale din luna mai
Biroul Electoral Central (BEC) a publicat machetele buletinelor de vot pentru primul tur de scrutin al alegerilor prezidențiale din luna mai.
Alegeri prezidențiale 2025
24 mar. 2025
Deputaţii AUR vor depune moţiuni împotriva lui Cătălin Predoiu şi Sebastian Burduja. „Este o formă de intimidare a cetăţenilor şi a alegătorilor”
Deputaţii AUR au anunţatcă intenţionează să depună o moţiune simplă împotriva ministrului de Interne, Cătălin Predoiu, pe care îl acuză de „intimidarea cetăţenilor şi a alegătorilor”.
Politică
24 mar. 2025
AUR vrea modificarea Legii privind funcționarea Curții Constituționale
Partidul condus de George Simion vrea modificarea Legii nr. 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale.
Politică
24 mar. 2025
Accesul în Senat se va face pe bază de cartelă. „Toată lumea pontează, pentru că aşa este normal”
Accesul în Senat se va face pe baza de cartelă, pentru o perioadă de probă până la 1 aprilie. Începând de luna următoare, monitorizarea prezenței se va face electronic.
Politică
24 mar. 2025
Ilie Bolojan, la bilanţul ÎCCJ: „Independența, eficiența și integritatea justiției sunt pilonii unei democrații solide”
Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a atras atenția asupra vulnerabilității unei societăți fără un sistem de justiție puternic.
Politică
24 mar. 2025
Ședință în Coaliția de guvernare. Crin Antonescu, prezent la discuțiile despre campania electorală
Coaliția de guvernare PSD-PNL-UDMR și reprezentanții minorităților naționale se întâlnesc astăzi, la ora 15:00.
Politică
24 mar. 2025
Cum a ajuns un infractor dat în urmărire internațională să reprezinte partidul Dianei Șoșoacă într-un birou electoral
Ion Filimon este condamnat la opt ani de închisoare în Republica Moldova.
Politică
24 mar. 2025
Un fost spion, un fost preot și o jurnalistă luptă pentru fotoliul prezidențial. Cum sunt portretizați candidații la președinție de Politico
O victorie a unui candidat de extremă dreapta în mai ar putea crea noi probleme pentru establishmentul de la Bruxelles și ar putea apropia România de mișcarea „Make America Great Again” a președintelui american Donald Trump, scrie POLITICO.
Alegeri prezidențiale 2025
24 mar. 2025
Portret de candidat. Cine este George Simion, șeful de galerie ajuns vicepreședinte într-un partid european
George Simion, co-fondator și președinte al partidului AUR, s-a remarcat în spațiul public cu mult înainte de a intra în politică. După un eșec în scutinul anulat la finalul anului trecut, acum este candidatul planului AUR-POT-Călin Georgescu.
Alegeri prezidențiale 2025
24 mar. 2025
Ce au făcut partidele cu primii bani primiți de la stat la început de an
Din primii bani primiți pe anul în curs, cele mai mari cheltuieli au fost la PSD, iar cei mai puțini bani au fost cheltuiți de Forța Dreptei, partid care a și primit cea mai mica sumă de la stat.
Politică
24 mar. 2025
Becali: „Sigur George Simion va intra în turul doi”. Ce spune despre propunerea făcută de Ponta
După împăcarea cu George Simion, Gigi Becali și-a exprimat convingerea că liderul AUR, pe care îl critica în urmă cu câteva zile, va intra în turul doi al alegerilor prezidențiale.
Politică
23 mar. 2025
Elena Lasconi vrea ca TikTok să fie închis „măcar înainte cu o săptămână-două de alegeri”
Elena Lasconi, candidata USR la alegerile prezidențiale a afirmat duminică, la Slatina, că ar putea fi luată o decizie de închidere a reţelei Tik-Tok, înainte de alegerile prezidenţiale.
Politică
23 mar. 2025
Politicianul român protagonist al unui serial de pe Netflix: „America de azi o înțelegi prin două lentile, teologia conservatoare creștină şi economia dură”
Un cunoscut politician român avertizează că ultimul mesaj al Ambasadei SUA la București poate fi doar unul dintr-o „listă lungă de scenariu negru”. Acesta explică în ce mod pot fi normalizate relații cu noua administrație Trump și atrage atenția asupra semnificației mesajelor transmise.
Politică
23 mar. 2025
Elena Lasconi: „Sunt sigură că o să fiu în turul doi şi o să câştig prezidenţialele”
Preşedinta USR, Elena Lasconi nu se îndoiește că va ajunge în al doilea tur de scrutin şi că va câştiga alegerile prezidențiale, indiferent cu ce contracandidat va intra în turul doi.
Alegeri prezidențiale 2025
23 mar. 2025
Nicușor Dan: „Avem datorii peste jumătate din ce producem. Calea fiscală actuală este nesustenabilă şi periculoasă”
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, candidat la alegerile prezidenţiale, spune că România se confruntă cu o criză de datorie şi cheltuieli fără precedent.
Politică
23 mar. 2025
Ilie Bolojan va participa la reuniunea șefilor de stat și de guvern ai „Coalition of the willing” privind securitatea în Ucrainei
Președintele interimar Ilie Bolojan va participa joi, 27 martie, la Reuniunea șefilor de stat și de guvern ai Coalition of the willing privind securitatea în Ucraina, care va avea loc la Paris, a informat, duminică, Administrația Prezidenția
Politică
23 mar. 2025
Kelemen Hunor despre Visa Waiver: „Nu e bine să ne panicăm şi să-i înjurăm pe cei din America”
O eventuală amânare a aplicării Programului Visa Waiver pentru România ar avea legătură cu politica „drastică” legată de imigraţie a SUA, a declarat, duminică, 23 martie, pentru Agerpres, preşedintele UDMR, Kelemen Hunor.
Politică
23 mar. 2025
Cine sunt persoanele care fac parte din Biroul Electoral Central pentru alegerea președintelui României. Au fost numiți alți trei membri
Din Biroul Electoral Central (BEC) fac parte cinci judecători ai ÎCCJ, conducerea AEP, reprezentanții partidelor politice parlamentare și a celor care nu au obținut mandate de senatori sau deputați, dar au candidați înscriși la alegerile prezidențiale.
Politică
23 mar. 2025
← Pagina 224
Pagina 226 →