Egal pentru alţii. Ceahlăul, încă un meci fără victorie, 1-1 cu Pandurii

0
Ceahlăul, la primul gol în cinci etape. FOTO: Răzvna Păsărică

Printre favoritele la retrogradare, Ceahlăul n-a reuşit decât o remiză, astăzi, în primul meci al etapei a 20-a, 1-1 cu Pandurii. Nemţenii n-au mai câştigat din Liga I din luna august.

Ambele goluri s-au marcat în startul reprizei secunde, în decurs de cinci minute.

După ce nimerise bara transversală, în prima repriză, atacantul greci Sialmas (28 de ani) a deschis scorul în minutul 54, cu un şut din interiorul careului, în diagonală, la colţul lung. A fost primul gol al nemţenilor după cinci etape în Liga I!

Avantajul gazdelor n-a durat decât şase minute, pentru că Matulevicius a egalat cu un şut plasat, care nu i-a dat nicio şansă goalkeeper-ului Calancea.

Portarul gazdelor a avut însă o intervenţie senzaţională, în prelugiri, la şutul lui Mihai Roman.

Echipele de start:

Ceahlăul Piatra Neamţ: Calancea - Markovici, Gorea, Ichim, Slavickas - Nagy, Aldea, Wellyson, Margină - Sialmas - Cârjan. Antrenor: Ze Maria.

Pandurii Târgu Jiu: Gliwa - Pleaşcă, Cordoş, Vasiljevici, Momcilovici – Anton, Pintilii, Nistor – Răduţ, Matulevicius, Nicoară. Antrenor: Edward Iordănescu.

S-a încheiat 1-1, iar Ceahlăul, fără victorie de 14 etape în Liga I, acumulează 16 puncte şi trece temporar pe locul 15, peste Rapid, care va juca însă luni, la Mediaş, cu Gaz Metan. Pandurii e pe 8, cu 22 de puncte.

Citeşte şi

"Câinii" şi-au întărit apărarea cu un fotbalist dorit şi de Steaua: nemţeanul Marc a semnat cu Dinamo