A fost sau nu ofsaid? Gigi îl face praf pe Rocha și amenință: "Dacă nu iau titlul, plec"

0
Rusescu înscrie din ofsaid?

O fază controversată a decis soarta meciului Steaua - Concordia Chiajna. Furios din cauza rezultatului, patronul roş-albaştrilor a avut un discurs halucinant.

Gigi Becali: „Mă aşteptam să fie un meci mai uşor, nu am dominat din prima, deşi am controlat jocul. Mă aşteptam la altceva. A fost acolo Florin Costea care a pierdut multe mingi.

Robert Dumitru este unul dintre arbitrii pe care i-am lăudat mereu, dar am avut două penalty-uri neacordate, la Tănase şi Nikolici. Dacă n-am fi cîştigat meciul, vă daţi seama ce scandal ar fi ieşit?

Dacă Rocha era marcator, câştigam cu 5-0, dar noi nu avem atacanţi. Poate Nikolici să fie atacantul de care avem nevoie. Rocha n-a câştigat dueluri, n-a făcut nimic. Tibi Bălan mi-a plăcut mult, Chipciu şi-a dat viaţa pe teren...

Dacă dădeau gol la ultima fază se termina egal, făceam egal cu Chiajna. Păi dacă ne chinuiam pînă în ultimul moment, mai bine mă duc după Borcea, jucătorii ăştia te fac să te laşi. Asta e, poate atît pot ei. Mai stau anul ăsta şi dacă nu iese nimic plec, mă las. Îi felicit pentru cele 3 puncte, echipa noastră a câştigat cele 3 puncte puse în joc. Zic şi eu aşa cum fac alţii la finalul meciurilor", a spus Gigi Becali la Fanatik Show, pe Digi Sport.

Apoi, Gigi a revenit: „E glumă domnule, nu mă retrag. Doar la cimitir mă retrag“.

Cum s-a jucat meciul?

Cu o singură ocazie mare în prima repriză, o bară a lui Rocha după o acţiune formidabilă a lui Tănase, Steaua a învins Concordia Chiajna după o fază la limită.

În minutul 49, Raul Rusescu a înscris, însă atacantul introdus după pauză se afla într-o poziţie suspectă de ofsaid.

Prostie sau rea intenţie?

Gafele arbitrilor români sunt atât de mari încânt e greu de stabilit, dacă ele sunt cauzate de incompetenţă sau de rea intenţie.

În minutul 62, Creţu a avut o intrare „criminală" la Bălan, însă centralul Robert Dumitru n-a reacţionat! Asta în ciuda faptului că fundaşul oaspeţilor avea deja un „galben" şi ar fi trebuit să vadă al doilea avertisment şi „roşu".

Totuşi, eliminările au venit pe final. Mai întăi, Iasmin Latovlevici a comis un henţ în ultimul minut de joc, a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost trimis la vestiar. Creţu a primit şi el al doilea avertisment în prelungiri, ceea ce ar fi trebuit să se întâmple cu aproape 30 de minute mai devreme.

1-0

Steaua: Tătăruşanu - Dumitraş, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Chipciu, Bourceanu, T. Bălan (Nikolici 78), Tănase - A. Rocha (Pintilii 58), Fl. Costea (Rusescu 46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Concordia Chiajna: Lepmets - Creţu, Belica, Ghionea, Maxim - Ad. Popa, Paraschiv, R. Rocha (Serediuc 59), Purece - V. Simion (R. Cristea 63), Welington. Antrenor: Ilie Stan

Gol: Rusescu 49
Eliminaţi: Latovlevici 90, Creţu 90+2
Stadion „Steaua": 15.636
Arbitru: Robert Dumitru